DPF filtr: Jedno z úskalí nákupu ojetého dieselového vozu


Uvažujete o pořízení nového auta? Pokud nejezdíte na dlouhé trasy, optimální volbu pro vás představuje vůz poháněný benzínovým motorem. V opačném případě se vyplatí sáhnout po naftovém vozidle. U něj si ovšem musíte dát pozor na DPF filtr. Nevíte, oč se jedná? Jste na správné adrese. DPF filtr je součást naftových vozů, které byly vyrobeny zhruba po roce 2000. Do této doby se tolik nedbalo na ekologii a neviditelné spaliny zamořovaly ovzduší. Díky DPF filtrům se setkáme s minimálním množstvím rakovinotvorných látek jdoucích z dieselových motorů.

Problém s výdrží DPF filtrů

Hlavní potíž tkví u DPF filtrů především v jejich vysoké pořizovací ceně a omezené výdrži. Mnohdy se i u oprav DPF filtrů setkáváme se s celkem vysokými náklady. Životnost DPF filtrů se standardně pohybuje zhruba od 80 000 do 250 000 ujetých kilometrů. Spodní hranice je typická pro vozidla, jež řídí sváteční uživatelé anebo lidé mající vůz pouze jako přibližovací prostředek na minimální vzdálenosti.

Co má největší vliv na životnost DPF filtrů?

Nejvíce samozřejmě styl jízdy. Optimální je využívání auta na větší vzdálenosti. Když se rychlost vozu zvýší na více než 100 km/hod, teplota se v místě výfuku pohybuje i okolo 600 stupňů Celsia. V tomto případě dochází k vypalování nečistot a čištění DPF filtru. Hodně důležité je samozřejmě i prostředí, ve kterém se jezdí.

Je při silném zanesení nezbytná výměna?

Jestliže je váš DPF filtr silně zanesen, pokaždé nepotřebujete jeho expresní výměnu. Ta je také drahou záležitostí a pohybuje se v řádu několika desítek tisíc korun. Vhodnou volbou je proto profesionální umělé vypalování filtrů. To je mnohem levnější. Často činí pouze několik tisíc korun. Uspořené peníze pak můžete vynaložit třeba na připojištění čelního skla anebo na bezrámová okna či jiná vylepšení vašeho auta.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *