Časté mýty kolem hypoték

Obsah

Hypotéky patří k nejčastějším zdrojům financování bydlení. V posledních několika letech tomu v Česku nahrává i skutečnost, že ještě nikdy ve své historii nebyly hypoteční úvěry levnější. Před několika měsíci prolomila průměrná úroková sazba magickou hranici dvou procent a aktuálně dosahuje hodnoty 1,8 %.

Proto jsou hypotéky dostupné pro mnohem větší počet lidí, než tomu bývalo v minulosti. To však vůbec neznamená, že získat hypoteční úvěr je jednoduchou záležitostí. K tomuto mylnému názoru napomáhá jednak reklama, a jednak několik mýtů, které mezi českými obyvateli stále přetrvávají. O které mýty se jedná?

Nepotřebuji žádné úspory

Vyjednat si hypotéku a nemít přitom žádné vlastní peníze, bylo a je stále složité. Naopak od 1.10.20103 je to ještě o něco složitější a od nového roku to bude téměř nemožné. Podle nového zákona totiž banky nesmějí poskytovat 100procentní hypotéky, ale půjčit si můžete jen 95 procent odhadní ceny nemovitosti. Od nového roku to bude ještě horší, neboť tato hranice bude snížena na 90 procent. Z toho plyne, že získat hypotéku bez vlastních zdrojů bude spíše utopií.

Schválení hypotéky je na celém procesu to nejjednodušší

Pokud si někdo představuje, že přijde do banky a za půl hodiny bude mít hypotéku schválenou, velice se mýlí. Musíte totiž dokládat nejrůznější výpisy a doklady. Potřebujete také potrvzení o výši příjmů od svého zaměstnavatele. Nejprve však všemu předchází získání odhadu nemovitosti nebo složení rezervační zálohy.

Nejlepší je co nejkratší splatnost

Pravdou sice je, že při nastavení hypotéky na co nejkratší splatnost zaplatíte méně na úrocích. Ovšem po skončení doby fixace můžete s dobou splatnosti a také s výší splátek hýbat. Obecně tak lze říci, že je lepší zpočátku platit méně a raději tvořit rezervu a dobu splatnosti snížit třeba až po několika letech.

Prodejní cena = odhadní cena

Mylná je také domněnka, že banka vám půjčí částku, za kterou se nemovitost prodá. Banka se totiž řídí odhadní cenou nemovitosti, která bývá mnohdy až o několik stovek tisíc korun nižší, než její prodejní cena.

Všechno zvládnu zařídit sám

Všechno zařídit a oběhat sami nemůžete zvládnout, jelikož podpisem úvěrové smlouvy proces nekončí. Poté musíte například sjednat pojištění, vyřídit zapsání nemovitosti do katastru nemovitostí, kontrolovat všechny smlouvy nebo zařídit úschovu peněz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *