Desatero ze seriálu finanční gramotnosti

Nemít dluhy je vzácnost, proto poradíme, jaké úskalí sebou půjčky přináší, čemu se vyhnout. Ideální stav je takový, nemít dluhy, ale sami si přiznejme, skoro každý má nějaký dluh a to i ti bohatí. Požádat o půjčku, to dnes není nic, co by lidé neznali. Půjčky jsou k dispozici každému, kdo je potřebuje. Lidé o ně žádají ve chvíli, kdy potřebují splatit opravu automobilu nebo kdy si potřebují koupit nový-ojetý automobil. Také si půjčují ve chvíli, kdy je neodkladná rekonstrukce nebo modernizace domácnosti, půjčují si na letní dovolené nebo třeba na vánoční dárky. V souvislosti s půjčkami se pojí také desatero, podle kterého bychom se měli řídit při výběru půjčky.

Půjčky lze dnes rozdělit na bankovní a na nebankovní půjčky. Zájem roste zejména o nebankovní půjčky, protože jsou o chlup dostupnější než bankovní úvěry. Banky mají celou řadu pravidel, bohužel ne všichni žadatelé jednotlivá pravidla splňují. I proto se čím dál více lidí zaměřuje spíše na nebankovní půjčky, ovšem i v tomto případě je třeba dbát na zmiňované desatero.

TIP: Pokud se chcete vzdělávat v oblastí financí, tak sledujte magazín: www.investnews.cz

Desatero při výběru půjčky

  1. Vždycky zohledňujte úrok a také hodnotu RPSN. Pomůže vám to vybrat nejvýhodnější půjčku, nezvolíte nevalně.
  2. Nepůjčujte si na letní nebo zimní dovolené, nepůjčujte si ani na vánoční dárky. Nepůjčujte si tedy na věci, na které si dokážete našetřit.
  3. Vždycky čtěte pozorně smlouvu, a to až do konce. Nepřeskakujte žádné pasáže, mohli byste na to doplatit.
  4. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se. V případě, že vám nebude dána odpověď, smlouvu nepodepisujte.
  5. Při čtení smlouvy se zaměřte hlavně na malá písmenka. Pozornost také věnujte poznámkám pod čarou nebo hvězdičkám. Zde se skrývá nejvíce zádrhelů.
  6. Nikdy si nepůjčujte zbytečně víc, než kolik ve skutečnosti potřebujete. Čím větší půjčka, tím déle ji budete splácet.
  7. Využívejte porovnávačů a srovnávačů půjček, na něž narazíte na internetu. Pomohou vám vybrat půjčku výhodnou a férovou.
  8. Mějte vytvořené rezervy. Finanční rezerva by měla být minimálně ve výši tří po sobě jdoucích splátek.
  9. Nikdy nesmí půjčka jakkoli negativně ovlivnit vaši životní úroveň!
  10. Před sjednáváním bankovní nebo nebankovní půjčky to zkuste u známých nebo rodičů. Ti mohou poskytnout úvěr bez úroků a bez doby splacení.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *