Jak získat hypotéku a co banky nejvíce zajímá?

Pořídit si vlastní bydlení lze bez dostatečných financí jen těžko. Pomoci vám může hypotéka, díky které získáte peníze na bydlení, jež můžete splácet podle svých možností a priorit. Jak získat hypotéku a na co se před jednáním v bance připravit?

Foto: bongkarn thanyakij, Pexels

S novým bydlením pomůže hypotéka

Hypotéka bývá jednou z nejčastějších možností, jak si zařídit vlastní střechu nad hlavou i bez milionových úspor. Podmínky bank se však postupně zpřísňují podle ekonomické situace státu i jednotlivce. Zároveň si žadatele o hypotéku při prvním setkání pořádně „proklepnou“. Co bude banku nejspíše zajímat?

  • Věk – hypotéku si můžete sjednat od 18 let, největší šanci mají žadatelé v aktivním věku. Pokud jste starší 60 let, počítejte s vyššími splátkami a kratší dobou splatnosti.
  • Příjem – požadavky na příjem jsou u jednotlivých bank velmi rozdílné, také závisí na úrocích, době splatnosti a dalších faktorech. Obecně ale budete potřebovat čistý příjem v takové výši, aby měsíční splátka bance nepřekročila jeho polovinu. Pokud pracujete na dohodu o provedení práce/činnosti, možná s tím bude mít banka problém a peníze vám nepůjčí.

TIP: Pro ty, kteří by rádi žili v energeticky úsporném domově, nabízí Hypoteční banka sníženou úrokovou sazbu při sjednání Zelené hypotéky. Stačí, aby měla kupovaná nebo rekonstruovaná nemovitost energetický štítek A či B.

  • Bonita – pro banku je důležité zjistit, zda máte ještě nějaké další závazky, které musíte splácet. Kontrolují se i záznamy v registrech dlužníků za posledních až 5 let či kontokorent na platební kartě. Podle vaší platební morálky a výše závazků pak banka zhodnotí, jestli zvládnete splácet i hypotéku.
  • Zástava – při sjednání hypotéky budete muset ručit nemovitostí (klidně tou, kterou budete teprve kupovat). Hypotéku na první vlastní bydlení pak můžete získat většinou do výše 80–90 % ceny zástavní nemovitosti/nemovitostí. Naspořit si tedy musíte minimálně 10 % z ceny nového bydlení nebo ručit více nemovitostmi.

Některé banky jsou přísnější

Hypotéku za uvedených podmínek definovaných ČNB poskytuje většina bank. Některé však mají i vlastní interní předpisy, které po vás mohou požadovat vyšší bonitu nebo příjem. Proto si vždy zjistěte detailní podmínky o hypotéce přímo ve vybrané bance.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *