Pojištění schopnosti splácet: Kdy se vyplatí a co vás bude stát?

Obsah

Pokaždé, když se rozhodnete sjednat bankovní úvěr nebo nebankovní půjčku bez doložení příjmů, je dobré se zamyslet nad tím, jestli byste si k půjčce neměli také sjednat pojištění schopnosti splácet. Toto pojištění vám pomůže v momentě, kdy se ocitnete v dlouhodobé pracovní neschopnosti, nebo v případě úmrtí či invalidity III. stupně.

Kvůli těmto nežádoucím situacím se sníží váš měsíční příjem a vy tak na pokrytí svých běžných nákladů na živobytí utratíte veškeré finance a na zaplacení splátky vám už peníze nezbydou. Máme pro vás pár důležitých informací, které je potřeba zvážit před tím, než se rozhodnete, jestli pojištění schopnosti splácet uzavřete či nikoli.

Pro koho je pojištění vhodné?

Pojištění schopnosti splácet svůj závazek je důležité pro všechny dlužníky – nejen pro ty, kteří se rozhodli zažádat o peníze u banky. Pojištění můžete využít i v případě, že se rozhodnete sjednat úvěr u nebankovní společnosti například formou půjčky bez registrů. Pokud žádáte o hypoteční úvěr, pak máte s pojištěním schopnosti splácet nižší úrokovou sazbu.

Typy pojištění

Jestliže se rozhodnete toto pojištění uzavřít, máte na výběr ze dvou možností. Záleží, na co by se mělo vztahovat. První možností je pojištění proti úmrtí a vzniku invalidity III. stupně. Pokud nastane jedna z těchto dvou situací, pojišťovna, u které jste pojištění sjednali, za vás doplatí zbytek dluhu, který jste před danou událostí nestihli splatit.

Druhou možností je pojištění proti pracovní neschopnosti. V tomto případě potřebujete potvrzení od lékaře. Pracovní neschopnost musí být zapříčiněná nemocí nebo úrazem, které vznikly po sjednání.

Za jak dlouho dostanete peníze

Pojištění vám nebude vyplaceno hned, co pojišťovně oznámíte vaši neschopnost splácet dluh. Berte v potaz čekací (karenční) lhůtu, kterou se pojišťovny chrání před klienty, kteří by toho mohli zneužít.

V případě úmrtí a invalidity III. stupně bývá čekací lhůta dva roky. Pokud klient zemře, nebo se mu stane úraz a dostane invalidní důchod před tím, než uplynou dva roky od sjednání pojištění, pojišťovna za něj závazek nemusí splatit. U pojištění pracovní neschopnosti platí, že musíte být v pracovní neschopnosti minimálně čtyři týdny a nesmíte vůbec vykonávat své zaměstnání.

Kolik pojištění stojí

Cena pojištění schopnosti splácet půjčku se zpravidla počítá z vaší měsíční splátky. Většinou bývá pojistné v případě úmrtí a invalidity III. stupně okolo sedmi procent z měsíční splátky úvěru. U pojištění v případě pracovní neschopnosti býva cena okolo devíti procent z měsíční splátky dluhu. Přesná cena tak závisí na celkové výši úvěru a na výši měsíčních splátek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *