Šetřete na důchod nejen peníze, ale i své zdraví

Obsah

Věk odchodu do důchodu a výše starobní penze jsou stále diskutovaná témata. V důchodu bychom měli průměrně strávit čtvrtinu života. Tím, jak se průměrný věk prodlužuje a prostředků v systému důchodového pojištění ubývá, vzniká potřeba tento problém průběžně řešit. V letošním roce došlo k zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let, což se ale v budoucnu může zase změnit.

V kolika letech půjdeme do důchodu

Současná vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL už v Poslanecké sněmovně prosadila opětovné zavedení věkového stropu 65 let pro odchod do důchodu. Změna se projeví až po roce 2030 a dotkne se lidí narozených po roce 1965. Na druhou stranu je možné, že se tato změna vůbec neprojeví. Poslanci totiž schválili strop na úrovni 65 let, ale bude pohyblivý a očekává se, že poroste směrem nahoru. Důchodový věk si lze spočítat na kalkulačce ministerstva práce a sociálních věcí.

Čas strávený v důchodu si užijme co nejdéle zdraví a aktivní

Průměrný věk se stále zvyšuje, a s tím také čas strávený v důchodu. Aby tento čas byl pro člověka kvalitní, je třeba mít dostatek finančních prostředků nejen na základní potřeby, ale i na zájmy a koníčky. S tím souvisí fyzické a duševní zdraví, které se nám podaří co nejdéle udržet. Lidé, kteří cestují, sportují, navštěvují kulturní akce, zajímají se o okolní svět, zůstávají déle svěží a obejdou se bez častých návštěv lékařů. Nikomu se nechce myslet na to, co přijde později. Se zvyšujícím se věkem vzrůstá pak potřeba pomoci s domácností, podáváním léků, s hygienou apod. a ne každý senior má k dispozici blízkého člověka z rodiny. Bývá potřeba vyřešit vhodné bydlení (např. umístění v penzionu), zaplatit pečovatelku, což znamená nemalé výdaje, aby byla zachována lidská důstojnost.

Dostatek finančních prostředků na spokojené stáří

Státní starobní důchody stačí některým sotva na pokrytí nájmu, jídla a nejnutnějších potřeb. Pokud si chcete zachovat standard, na který jste zvyklí, budete muset do svého stáří začít investovat. Doplňkové penzijní připojištění se státním příspěvkem je k tomu přímo určeno. Čím dřív začnete spořit, tím více peněz budete na důchod mít. Největším pokladem jsou ovšem dobré rodinné vztahy. I když dnešní trend je jiný, ve stáří se to líp táhne ve dvou a s dvěma penzemi, když dospělé děti svým rodičům pomáhají a postarají se o ně v době, kdy už toho nebudou schopni.

Pár tipů, jak se udržet v dobré kondici

  • Každodenní několikakilometrovou procházku zvládne každý. Když se z toho stane pravidelný zvyk, ve stáří pomůže udržet kondici dost dlouho.
  • Setkávání s lidmi, koníčky, zájmy pomohou vytvářet každodenní program, nabíjí novou energií, nápady a pozitivními myšlenkami.
  • Pravidelné čtení knih se zaslouží o duševní svěžest i ve vysokém věku.
  • Hlídání vnoučat nebo spíš pravnoučat působí radost, podporuje duševní i tělesnou aktivitu.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *