Jak založit živnost – jak zahájit podnikání

Obsah

Při zakládání živnosti je potřeba čtyř kontaktů na těchto úřadech a institucích:

  1. Živnostenský úřad
  2. Finanční úřad (není nutné kontaktovat, zařizuje Živnostenský úřad)
  3. Česká správa sociálního zabezpečení
  4. Zdravotní pojišťovna

V praxi začíná zahájení živnostenského podnikání na Živnostenském úřadě vyplněním jednotného registračního formuláře (CRM – centrální registrační místo). Může se stát, že jej dokonce úřednice vyplní sama, následně Živnostenský úřad kontaktuje úřad finanční.

Finanční úřad tedy není potřeba navštívit.

Zahájení podnikání je dále nutné nahlásit na České správě sociálního zabezpečení a přihlásit se k důchodovému (je povinné) a nemocenskému (není povinné) pojištění. Stejně tak je třeba navštívit zdravotní pojišťovnu.

Podívejte se na:

Potřebné doklady

Samozřejmě občanský průkaz. Podle všeobecných podmínek pro založení živnosti je dále potřeba prokázat bezúhonnost (mít čistý trestní rejstřík), Živnostenský úřad si však jeho stav zkontroluje sám.

Prokazování odborné způsobilosti

Pro obory živnosti volné není potřeba dokazovat odbornou způsobilost, jinak je tomu u živností řemeslných a vázaných, viz Druhy živností.

Ceny při založení živnosti

V současné době (2011) je při založení živnosti volné nutné zaplatit jednorázový poplatek 1000 Kč, nezáleží již na počtu oborů (libovolný počet za tuto jednu cenu).

Trvalé bydliště

Živnost lze provozovat v místě trvalého bydliště uvedeném v občanském průkazu. Pokud chce budoucí živnostník nahlásit při registraci na Živnostenském úřadě jiné místo, je v takovém případě nutné doložit potvrzení o souhlasu majitele nemovitosti.

Další články:

Formuláře ke stažení

Bankovní účet pro podnikatele

Články:

Tip

Samotné založení s.r.o. je s námi hračka. Přesvědčte se o našich kvalitách ještě dnes!