Jaké druhy hypoték známe

Hypotéka, neboli hypoteční úvěr, patří v celém světě k nejvyužívanějším finančním nástrojům k získání nového bydlení. Pomocí hypotéky si lze pořídit nový dům, byt, nebo zrekonstruovat nevyhovující objekt. Na trhu existuje několik možností, jak získat hypotéku. Jednak tuto možnost nabízejí téměř všechny banky a dále to jsou některé nebankovní instituce. Hypotéky se liší svými podmínkami a rozlišujeme několik druhů hypoték.

Základní hypoteční úvěr

Slouží k nákupu nemovitosti a jeho znakem jsou anuitní splátky hypotečního úvěru. Žadatel má možnost sjednat si výši úvěru i dobu jeho splácení podle svých potřeb a finančních možností.

Předhypoteční úvěr

Poskytuje se rovněž k financování nákupu nemovitosti, kterou může být dům, byt nebo pozemek. Na rozdíl od předchozího základního hypotečního úvěru jde však obvykle o rozestavěný dům, na který banka nemůže až do jeho zkolaudování uplatnit zástavní právo.

Americká hypotéka

Této hypotéce se také říká neúčelová, neboť se od jiných hypoték liší tím, že peníze může žadatel použít i k čemukoliv. Americká hypotéka má i další výhody. Především je to obvykle velice nízká úroková sazba a také skutečnost, že poskytovatel nepožaduje prokazování žadatelových příjmů. Žadatel musí splnit jedinou podmínku, a sice musí mít vyřízeny všechny případné předchozí závazky a exekuce.

Offsetová hypotéka

U této hypotéky započítává banka proti poskytnutému úvěru objem peněz, které má klient u ní uložené na účtech. Úroky z hypotéky se platí pouze z přebytku úvěru nad ostatními úsporami. Oproti jiným hypotékám je pro klienta výhodné, že může penězi na svém účtu stále disponovat.

Kombinovaná hypotéka

Klasický hypoteční úvěr je zkombinován s jiným produktem, jako je například životní pojištění, cenné papíry apd.

Další hypotéky

Obratová hypotéka je určena OSVČ, která je oprávněná čerpat úvěr na základě obratu ze své podnikatelské činnosti. Rovněž některé další hypotéky jsou poskytovány za specifických podmínek. Jedná se například o hypotéku novomanželskou, poskytovanou obvykle do 36 let, o „zelenou hypotéku“, poskytovanou v souladu s podmínkami programu „Zelená úsporám“ apd.