Co se dá dělat s obálkou, která vás vyzývá k zaplacení povinného pojištění?

Právě vám v poštovní schránce přistála ta povědomá obálka. Píše pojišťovna. Chtějí po vás uhradit povinné pojištění za další období. Co s tím uděláte? Spláchnout do záchodu a tvářit se, že nic nepřišlo? To asi ne. Existuje pár případů, kdy pojištění platit nemusíte. Znáte je?

Má vaše auto registrační známku?

Povinné ručení potřebujete v těchto případech:

  • vaše vozidlo zdobí registrační značka
  • máte technický průkaz
  • automobil používáte na veřejných komunikacích

Zkrátka v případě, že jste vlastník nebo spoluvlastník tuzemského vozidla povinné pojištění sjednané mít prostě musíte.

Výjimky, které povinné ručení nepotřebují

Přeci jen existuje pár výjimek, kdy povinné pojištění není nutností, ale jedná se skutečně o zvláštní případy. Kdo se povinnému ručení vyhne?

  • Řidiči zahraničního vozidla – v tomto případě musíte vlastnit zelenou kartu, která byla vydaná v zahraničí a platí i pro Českou republiku
  • Složka integrovaného záchranného systému – vozidlo, pro které tato úleva platí, nesmí být využíváno k podnikatelským účelům
  • Bezpečností informační služba – vozidla, která patří BIS, povinné pojištění také nepotřebují
  • Vozidla sloužící Úřadu pro zahraniční styky a informace a Vojenskému zpravodajství
  • Vozidla Policie České republiky útvarů služby kriminální policie a vyšetřování
  • Pro vozidla, která provozují jednotky dobrovolných hasičů

Nenašli jste se v tomto seznamu? Tak vám musíme s politováním oznámit, že se povinnému ručení nevyhnete. Samozřejmě. Obálku s výzvou můžete ignorovat, ale to vám rozhodně nedoporučujeme. Pokud vás zastaví policisté a vy nepředložíte platnou zelenou kartu, čeká vás pokuta až 3 000 Kč. A to ani nemluvíme o částce, která by následovala v případě, že byste způsobili dopravní nehodu.

Najděte si výhodnější pojištění

Předpokládejme, že jste se rozhodli obálku neignorovat a povinné pojištění zaplatíte. Pokud vám se vám ovšem částka, kterou vám vaše pojišťovna vyměřila, přijde vysoká. Můžete svou pojišťovnu změnit. Seznamte se s nabídkami jiných poskytovatelů pojištění. Je velmi pravděpodobné, že objevíte nějakou výhodnější pojistku. S hledáním vám pomohou například internetové srovnávače pojištění. Najděte si takovou pojišťovnu, od které budete dostávat dopisy rádi.