Proč investovat do zlatých šperků?

Zlato se v posledních letech stalo opět oblíbenou investicí, přesto, že zažilo i svoje pády. Pokud se však obáváte, že by hodnota zlata mohla zažít další karamboly, můžete zkusit i netradiční pojetí investice do tohoto kovu. Nemusíte tedy investovat pouze do zlatých cihliček nebo mincí, ale můžete se vydat do světa šperků.

Investice do zlatých šperků má tu výhodu, že už neinvestujete pouze do zlatého kovu, ale i do krásného uměleckého díla. Pokud se tedy jedná o ojedinělé zlaté šperky na míru, které se vyskytují pouze v pár kusech a jsou tedy spíše uměleckým dílem než obyčejným módním kouskem.

Další výhodou investování do zlatých šperků je, že tato investice nemusí pouze ležet kdesi v bance, kde postupně získává na hodnotě, ale takovým zlatým šperkem se můžete i pochlubit ve společnosti, obzvláštnit svůj outfit nebo i někoho obdarovat, na což jsou doslova stvořené třeba zásnubní prsteny. Takovým zlatým prstenem tedy nejen vyjadřujete své city k milované ženě, ale navíc jí pořizujete i krásný investiční kousek.

Přesto je potřeba dát si i u investování do zlata pozor na výběr toho správného šperku. I u této investice si musíme nejdříve pozorně zjistit co možná nejvíce informací, abychom skutečně investovali do šperku s patřičným množstvím zlata a ne do laciné bižuterie.

U zlatých šperků by nás měla zajímat především čistota zlata, respektive množství zlata ve šperku. Tato čistota zlata je vyjádřena karáty, což je v podstatě množství čistého zlata ve šperku. Největší množství zlata má 24 karátové zlato, které se ovšem k výrobě šperků nepoužívá, protože je příliš měkké a šperky by snadno ztrácely svůj tvar. Nejčastěji se tedy používá 18 karátové zlato se 75 % zlatého kovu nebo 14 karátové zlato s 58 % zlata.

Šperky s nízkým obsahem zlata jsou možná ideální variantou, pokud ve šperku hledáte především ozdobu a doplněk outfitu, neboť jsou tyto šperky levnější. Jestli však chcete zlatý šperk především jako investici, je lepší připlatit si za vícekarátové zlato. Aby však šperk neztratil i na svém prvotním účelu, tedy zdobit a podtrhnout půvab své nositelky, zkombinujte zlato například s diamanty v netradičním provedení. Výsledkem mohou být krásné diamantové náušnice ze zlata, které budou nejen mistrovským šperkařským kouskem, ale i neochvějnou investicí.

Potíže způsobené s investováním do zlata byly v posledních letech způsobené mimo jiné tím, že se tyto investice prováděly bez reálné formy výběru a převzetí zlata investory. Investor si tak kupoval pouze cenný papír nebo podíl v pochybném fondu, ale zlato mnohdy ani nespatřil. U zlatých šperků byste si vždy měli svou investici vybrat osobně, po důkladném prohlédnutí a zvážení a zároveň máte vždy své zlato při sobě, takže se nemůže stát, že byste investovali do imaginárního cenného papíru. Jedinou nevýhodou, která vás při investování do zlatých šperků může potkat, jsou náklady spojené s výrobou unikátního zlatého šperku.