Jednorázově nebo pravidelně? Investování jednorázové sumy vs. postupné investování

Dostali jste nečekaně větší obnos peněz? Ať už máte peníze z prodeje nemovitosti, firmy, výhry v loterii nebo z naspořených úspor či z dědictví, naskytne se otázka: Investovat najednou nebo postupně?

Mnoho lidí v této situaci váhá a klade si otázku, zda by nebylo lepší s investicí počkat. Je to pochopitelné, jelikož je v sázce nemalá částka.

Někteří se domnívají, že „vychytají“ trh a nakoupí aktiva v poklesu. Studie ale ukazují, že čekání s investicí se obvykle nevyplácí. Čím déle budete s investováním otálet, tím hůře na tom s velkou pravděpodobností budete na konci s výnosy.

Proč je jednorázová investice obvykle lepší?

  • Složené úročení: Čím dříve peníze investujete, tím déle pro vás budou pracovat složené úroky.
  • Psychologie: Čekání s investicí může vést k prokrastinaci a zbytečnému oddalování, čímž se snižuje šance na včasné investování.

Existují i výjimky?

Ano, v některých případech může být rozložení investice do delšího časového horizontu vhodné. Například:

  • Investování větších částek: Pokud máte k dispozici opravdu velkou sumu peněz, může být rozumné rozložit ji do několika menších kroků v horizontu 12-18 měsíců.
  • Vysoce volatilní trh: V případě prudkého poklesu trhu (nad 30 %) někteří investoři zvažují investování jednorázových částek v průběhu poklesu. Zde se ale nabízí důležitá otázka: kde se vzaly tyto peníze?
  • Statisticky v téměř 80 % případů byste na tom totiž byli lépe, pokud byste tyto peníze investovali již dávno předtím. Zapamatujte si jednu důležitou věc: Pokud můžete během poklesu najít peníze navíc, pravděpodobně je dnes můžete najít také.

Investování opakovaných částek

Pravidelné investování nižších částek, například z výplaty nebo firemních dividend, je také efektivní strategií. I když v tomto případě nebudete těžit z výhody okamžitého nákupu, disciplinované investování vám pomůže vybudovat si dlouhodobé bohatství.

Ať už se rozhodnete pro jednorázovou investici nebo postupné investování, nečekejte. Čím dříve peníze investujete, tím lépe pro vaše budoucí bohatství a tím i pro vás samotné.

Pamatujte, že neexistuje univerzální rada a ideální strategie se liší v závislosti na vaší individuální situaci, investičním horizontu a toleranci k riziku. V případě pochybností se vždy obraťte na finančního poradce. Vaší jistotou ve světě investování, vaším průvodcem na cestě k bohatství může být Richard Kunovský, zkušený a profesionální investiční poradce z Brna.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *