Máte malý obnos peněz? I tak můžete začít investovat

Investice, obchodování, akcie. Svět, kde se točí velké peníze a který je jen pro korporace a profesionály s titulem z Harvardu.

Pravdou je jen polovina výroku. Součástí světa velkých peněz můžete být i vy. Investorem se můžete stát i s obnosem ve výši několika tisícikorun. Již dávno neplatí, že je investování pouze pro extrémně movité. Peníze v dnešní době může investovat opravdu každý. Jaké však máte investiční možnosti?

Malé peníze, velké výdělky

Se zaujetím si prohlížíte vývoj kurzu některého z akciových titulů, zprávy o růstu ceny zlata nebo o kryptoměnách, jejichž budoucí zhodnocení může být i stovky procent? Pak je nejvyšší čas na to, abyste se také stali investorem a zjistili, že můžete získat zhodnocení desítky (v případě kryptoměn a štěstí i stovky) procent ročně.

Váš počáteční vklad nemusí být nijak vysoký, stačí pět nebo deset tisíc korun. Procentní zhodnocení vkladu bude v investičním světě jistě zajímavější než úrok připsaný na běžném bankovním účtu.

Kam investovat menší vklad?

První variantou, která vás jistě napadne, je bezpečné zhodnocení na spořícím účtu. Jedná se ale o skutečné zhodnocení? Ty nejzajímavější spořící účty nabízejí po omezenou dobu (pár měsíců) zhodnocení maximálně 3 % p. a., a to jen při splnění určitých podmínek. Zde se můžete podívat na aktuální srovnání spořicích účtů.

Od ročního úrokového výnosu musíte odečíst daň, ale ještě si musíte spočítat reálnou hodnotu peněz. Vlivem inflace klesá každý rok hodnota peněz a za stejnou tisícikorunu si příští rok koupíte méně zboží.

Inflaci zveřejňuje ČNB nebo Český statistický úřad. Pohybuje se okolo 2,5 %. Když tedy do výpočtu zahrnete i inflaci, skutečně jste na vkladu vydělali?

Vyšší zhodnocení nabízejí nejrůznější podílové fondy a termínované vklady. Problémem ale je, že máte peníze v málo likvidní formě. U podílových fondů je třeba počítat i s poplatkem za správu fondu. I zde platí, že vám inflace ukrojí velkou část zisku.

Investujte s možností vyššího zisku

Vyšší zisky vám umí nabídnout například investice do akcií nebo kryptoměn. Investice do akcií je poměrně jednoduchá, stačí si vybrat titul a počkat na růst jeho hodnoty. Po dobu držení akcie máte nárok na výplatu dividend, pokud tak rozhodne valná hromada. Akcie vám může vydělat i desítky procent. Zároveň se jedná o investici, která přináší riziko ztráty hodnoty.

U kryptoměn už je možnost výdělku velmi atraktivní. Kryptoměna může během jediného dne získat (a samozřejmě i ztratit) třeba 20 nebo 30 procent hodnoty. Kryptoměny si postupně získávají velkou popularitu, což je určitou předzvěstí růstu hodnoty v budoucnu a vysokého profitu. Co jsou vlastně kryptoměny? A mohou změnit svět?

Investujte bezpečně a se ziskem

Za relativně bezpečnou investici můžete pokládat investici do drahých kovů. Ty jsou ochranou proti inflaci. Proto vám neslíbí závratné zhodnocení během jediného roku. Budou ale uchovatelem hodnoty vložených peněz. Investice do drahých kovů by ale měla být dlouhodobá.

Slitek má určité výrobní náklady, které se promítají do ceny. U slitků malé hodnoty pak platíte spíše náklady na výrobu než skutečný kov. K nákupu jsou proto lepší slitky od 1 Oz.

Právě u investičního zlata jsme během letošního roku pozorovali růst kurzu. Začátkem roku se ještě 1 Oz prodávala za cenu okolo 30 tisíc korun a během několika měsíců se 1 Oz prodávala i za 39 tisíc korun. Přesto se nejedná o nákup na krátkodobou spekulaci, je to spíše produkt na dlouhodobé spoření. Je pro investování lepší zlato nebo bitcoin?

Jistě chcete uchovat hodnotu peněz, proto si vyberte produkt, který vám nabídne vyšší zhodnocení než inflace. U více rizikových titulů začínejte s menší investicí.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *