Jak, kdy a kde se registrovat k DPH? Přinášíme rady a typy.   

Registrace k DPH může být povinnost nebo dobrovolný krok, jde o to, o co se jedná a zda jde o zákonem stanovenou povinnost.

V zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, v § 6a až § 6e je uvedeno, kdy je registrace k DPH povinná a odkdy se stáváte v konkrétních případech osobou povinnou k dani. Mezi hlavní důvody patří, pokud jste nově členem sdružení, ve kterém je jiný člen již plátcem DPH. Můžete také nabývat majetek v rámci privatizace i prodeje podniku. Můžete také pokračovat v podnikání po zemřelé osobě, která byla plátcem DPH. Plátcem DPH se povinně stane i osoba, jejíž obrat překročí částku 1.000.000 Kč za 12 či méně kalendářních měsíců, které po sobě následují.

Povinná a identifikovaná osoba

Vždy nejste jen osobou povinnou k dani, ale i identifikovanou osobou, zejména v případě, že zakoupíte zboží z jiného členského státu EU v hodnotě převyšující 326.000 Kč. Dále jde o přijetí služby od osoby, která nemá sídlo v České republice nebo pokud je poskytnuta služba s místem plnění v jiném členském státě EU. Ve všech výše uvedených případech je povinnost se na FÚ registrovat ve vztahu k DPH, a to buď jako osoba povinná k dani, nebo identifikovaná osoba. Jde o povinnost se registrovat do 15 dnů v kalendářním měsíci, který následuje po měsíci, kdy došlo k rozhodné skutečnosti dle zákona o DPH. Dobrovolná registrace závisí pouze na vás. Můžete se rozhodnout při založení firmy nebo během svého podnikání.

Jak se registrovat k DPH

Klíčový je aktuální formulář s názvem Přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty platný od 1. 1. 2015. I v tomto tiskopise došlo za poslední roky k úpravám. V první řadě je důležité uvést správnou identifikaci finančního úřadu a jeho územní pracoviště. I zde věnujte pozornost tomu, co přesně vyplňujete. Pokud již máte DIČ přiděleno, vyplňte jej. DIČ má každý subjekt registrovaný na finančním úřadě a číslo používá při komunikaci se svým finančním úřadem. Pouze osoby povinné k dani a identifikované osoby jej uvádí na svých daňových dokladech. Pokud přihlášku k DPH vyplňujete při samotném zahájení podnikání, DIČ mít pravděpodobně přidělené nebudete. Můžete se rozhodnout, že se plátcem DPH stanete dobrovolně. Pokud byste si nevěděli rady, vyplatí se zeptat na FÚ, nebo využít daňové poradenství, kdy vám kompetentní osoba poradí.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *