Jak ochránit své úspory, aby je neslupla inflace jako malinu?

Obsah

Dopady aktuální až příliš vysoké inflace – strašák, který sídlí v našich skříních i pod polštářem. Bojíme se především o naše dlouho střádané úspory. Inflace je totiž nevyzpytatelná a velmi ráda si z nich něco ukrajuje. Aby naše peníze neztratily příliš na své hodnotě, je dobré investovat. Ale do čeho? Nabízí se investiční zlato, případně také stříbrné slitky, což jsou věci, kterým se daří i v době panující krize.

Mít pořádek ve svých financích je základem

Než se však rozhodnete investovat, je důležité mít ve svých financích opravdu pořádek. To je základ úspěchu, dalo by se říct. Pokud si nejste jistí tím, kolik za co utrácíte a jak vysoké vaše výdaje jsou, je načase si na konci měsíce dělat pomyslnou inventuru či report toho, za co se minulo nejvíce peněz. Tím dostaneme i odpověď na otázku, zdali dokážeme něco navíc ušetřit stranou či nikoliv.

Bohužel se velmi často přijde na to, že naše finanční návyky nejsou zrovna nejlepší. Většinou nám chybí finanční plán, se kterým bychom věděli, jak s našimi penězi nakládat. Také nám chybí nějaká finanční rezerva, která by byla takovým pomyslným štítem, kdyby se stalo cokoliv překvapivého.

Když máte pořádek ve financích, můžete začít investovat

Pokud jste zjistili, jak na tom po stránce svých financí jste, je načase začít přemýšlet o investování. Řada lidí dělá jednu chybu, a sice nejsou si jistí tím, jak na tom po finanční stránce jsou, přesto se pouští do investičních kroků. To je však může stát doslova majlant, taková nezodpovědnost. Nejdříve zjišťujeme, kolik reálně můžeme měsíc co měsíc dávat stranou, teprve poté přecházíme do světa investic.

Samozřejmě vkládat peníze do věcí, o kterých nic nevíme, je také chybné. Musíme před tím najít takové investice, které projdou naším filtrem bezpečných investic. Obvykle se tímto proderou právě drahé kovy, případně ETF fondy nebo dluhopisy.

Drahé kovy jsou dlouhodobě stabilní

Zůstaňme však u drahých kovů, které patří k dlouhodobě stabilním investicím. Ví se o nich, že rostou v době krize, a ani nyní tomu není jinak. Samozřejmě je nutné najít vhodnou společnost, od které si slitky nebo cihličky zakoupíte.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *