Jak ušetřit za elektřinu

Šetření zdá se být novou módou v dnešní době. Není divu, ceny, se kterými se v současné době potýkáme, jsou skutečně nelichotivé. Naše životní úroveň se tak snížila a nezdá se, že by se ceny za energie měly v budoucnu snižovat.

Jak ušetřit vysoké částky?

Jestliže jste majitelem velkého rodinného domu, fotovoltaická elektrárna na vaší střeše vám pomůže snížit náklady na elektřinu až o 25 tisíc korun ročně. Fotovoltaika je navíc v současné době dotovaná státem, takže se vám podaří získat až 220 tisíc korun od státu na její realizaci. Vysoké částky tak ušetříte poměrně snadno. Návratnost investice, kterou vlastní sluneční elektrárna na střeše bezesporu je, je okolo šesti let. Vlastní elektrárna vám může dodávat elektřinu pro spotřebiče, nebo třeba zásobovat dům teplem.

Malá úspora se také počítá

Nemusí to ale být jen horentní částky, které získáte například tím, že si postavíte svou vlastní sluneční elektrárnu. Můžete ušetřit i každodenním drobným spořením energie. Úsporné žárovky vydrží po mnoho let a jejich spotřeba je nesrovnatelná s klasickými žárovkami, které navíc vyzařují teplo. Současně bychom se opět měli naučit zhasínat v místnostech, kde netrávíme příliš mnoho času. Svítit „pánu bohu do oken“ je přeci zbytečné.

Úsporné tipy

Nejvíce elektřiny v naší domácnosti sežerou spotřebiče. Stále hlídejte, zda je mraznička v pořádku a není na ní námraza, která výrazně zvyšuje odběr elektřiny. Perte denně na úsporný program. Skvrny ještě nejsou zaschnuté, stačí tedy jen krátký prací program. Navíc si můžete pomoci také tím, že se budete zaměřovat na důkladné vypínání spotřebičů. Televize nemusí hrát, když v místnosti nikdo není. Stejně tak je hloupost ji nechávat v režimu, kdy stále svítí červené nebo modré světlo. Notebook přes noc vypínejte. Na svém telefonu vypněte příjem internetu. Šetřete elektřinu.

Elektřina je stále dražší a nevypadá to, že by se něco mělo měnit. Je na čase zavést úsporná opatření.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *