Jak v zimě snížit výdaje za energie?


Věděli jste, že v zimě se spotřeba elektřiny zvyšuje o více než tři čtvrtiny? Potřebujeme topit, více svítíme, ohříváme teplou vodu. Vyhnout se tomu nedá, ovšem existují cesty, jak výdaje za energie aspoň o něco snížit. V každé domácnosti je prostor ušetřit, jen je potřeba si ho všimnout a využít. Kde začít? Pomůže vám bezplatná webová služba E.ON Rádce, která nabízí přehlednou encyklopedii zabývající se úsporou energií, chytrou domácností i ekologií. Součástí je také energetické poradenství, které můžete využít osobně nebo prostřednictvím emailu či telefonu.

Kdo by nechtěl ušetřit? Abyste byli přes zimu o pár stovek nebo tisícovek korun bohatší, nemusíte se nijak omezovat. Úspory elektřiny lze dosáhnout pomocí pár jednoduchých triků. O některých možná víte, jiné vás překvapí. Některé jsou záležitostí pár stovek korun, další vyžadují rozsáhlejší přípravy. I vy si ale určitě vyberete aspoň jeden tip, díky němuž budete letos v zimě šetřit.

TIP: Průmyslová tepelná čerpadla spolehlivě sníží náklady na energie ve firmě.

Šetřete jednoduše

Z jednoduchých tipů lze jmenovat třeba LED žárovky. Náklady na jejich koupi jsou sice vyšší, nicméně oproti běžným žárovkám spotřebují cca sedmkrát méně energie. Podobný efekt má i koupě nových energeticky úsporných spotřebičů.

Toužíte-li po úspoře, do níž byste nemuseli nic investovat, začněte se místo koupání sprchovat. Spotřebu teplé vody tím snížíte asi o dvě třetiny. Úspora vody však nemusí být jediným důvodem. Uspoříte spoustu času, a navíc je sprchování hygieničtější. Uvědomujete si, že při koupeli se vlastně koupete ve své vlastní špíně?

Zateplete dům

Obrovský rozdíl udělá zateplení domu. Energetické nároky domu se díky němu mohou snížit o 60 % i více. Třeba bude ve vašem případě možné vybudovat dokonce pasivní dům, a tak vás topení bude stát pár stovek korun ročně. Když se pustíte do rekonstrukce a dotace vám pokryjí část nákladů, nakonec to celé ani nebude až tak finančně náročné.

Nechte si poradit

Úpravy je samozřejmě nezbytné podřídit vašemu konkrétnímu případu, finančním možnostem a domu či bytu, kde bydlíte. Pokud si nejste jistí, jaká forma úspory energií je nejlepší pro vás, nechte si poradit. E.ON má bezplatnou internetovou službu E.ON Rádce, kde najdete skutečně spoustu informací o tom, jak ušetřit na energiích. Navíc zde jsou i rádci připravení vám s čímkoliv v oblasti úspor energie, ekologie a alternativní dopravy poradit. Sestaví vám analýzu energetické náročnosti domu a mohou pomoci s podáním žádosti o dotaci. Osobní konzultace s energetickými poradci je dostupná v Brně a Českých Budějovicích. Pokud to máte daleko, můžete je kontaktovat také emailem: poradce@eon.cz nebo telefonicky: 800 773 443.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *