3D tisk může pomoci v mnoha odvětvích (nejen) průmyslu

V současnosti se 3D tisk dostává čím dál více do povědomí široké veřejnosti. Není se čemu divit, protože tento užitečný vynález dokáže lidem usnadnit práci v mnoha směrech. V dnešním článku si tuto technologii malinko přiblížíme a povíme si, v jakých oblastech má největší potenciál.

Několik obecných informací

Největší uplatnění nachází 3D tisk tam, kde je zapotřebí maximální přesnosti. Jedná se o takové oblasti, v nichž by bylo používání obvyklých nástrojů velmi časově náročné, případně velice finančně vyčerpávající na materiál a hlavně nepřesné. Existují dokonce situace, kdy je využívání těchto tradičních výrobních postupů prakticky úplně nemožné. Dalo by se tedy říci, že tam, kde má nářadí své hranice, 3D tisk pracuje bez nějakých obtíží dál.
Díky tomuto revolučnímu vynálezu je najednou možné posunout průmyslovou výrobu o mnoho úrovní kupředu a docílit tak podstatně vyšší produktivity v daném oboru. Pomocí takové tiskárny je možný tisk produktů různých velikostí, a to od té nejmenší součástky až po veliké komponenty třeba do letadla. 3D tisk je schopen vyrábět jak důležité součásti strojů pracujících v průmyslových halách, tak samozřejmě i různé produkty určené k běžnému užívání, jako jsou například přilby na kolo.

Z průmyslových hal na operační sál

Jak už přirozeně vyplývá z předchozích odstavců, 3D tisk má velký potenciál v širokém spektru různých průmyslových odvětví, avšak to ani zdaleka není všechno. Své uplatnění totiž nachází i v lékařství, kde má schopnost zachraňovat lidem životy. Pomocí této technologie je možné lehce vyrábět různé implantáty, které v lidském těle nahradí různé poškozené tkáně apod. Výjimkou není ani tisk protéz a léčebných pomůcek pro zraněná zvířata, jež by bez pomoci zahynula.
V Číně se zase rozhodli využívat 3D tisk ve stavitelství. Pro své stavby využívají recyklované materiály, tudíž se jedná o šetrnou variantu, jak získat novou budovu. Velkou výhodou této metody je rychlost, kterou jednotlivé stavby vznikají. Během jediného dne je možné postavit za pomoci 3D tisku až 10 menších domků, což nemá jinde obdoby.

V 3D tisku je budoucnost

Sečteno a podtrženo, 3D tisk je rozhodně obrovský přínos pro lidstvo. Je sice jasné, že některé běžné nástroje nedokáže úplně nahradit, avšak i přesto dokáže značně usnadnit výrobu mnoha různých produktů. Jestliže vás tato technologie zaujala a máte pocit, že by své využití našla i ve vaší společnosti, máme pro vás na závěr jeden tip.
Firma 3Dees se problematikou 3D tisku v České republice i v zahraničí zabývá již dlouhá léta. Zaměřuje se primárně na aplikaci 3D tisku v průmyslových sektorech se sériovou výrobou, ale své služby je schopna poskytnout i v celé řadě dalších odvětvích, jako je třeba medicína či zpřístupňování památek veřejnosti.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *