Jak prodat byt či dům?

Obsah

Prodej bytu není jen tak. Prodat můžete dobře, tedy na prodeji vydělat, nebo naopak. Jaký prodej preferujete?

Někteří lidé zpočátku zvažují, že svou nemovitost prodají tzv. na vlastní pěst, tedy bez realitky. Cílem bývá vyhnout se placení provize realitní kanceláři. Aniž by si však uvědomili, jaké služby za ně získávají. A nejenom služby. Profesionálové nemovitost dokážou prodat za nejvyšší možnou cenu, mnohdy řádově vyšší, než jakou by si stanovil sám kupec.

Prodej na vlastní pěst? Pečlivě jej zvažte!

Prvním krokem při prodeji každé nemovitosti, a je jedno, zda se jedná o dům či byt, je stanovení její ceny. Klíčový tak je správný odhad nemovitosti. Tu si zkrátka už jen z toho důvodu, že byste ji mohli podcenit, nesmíte vycucat z prstu. Odhad ceny nemovitostí je třeba svěřit specializovaným odhadcům, kteří si za dokument účtují ceny v řádu tisíců korun.

Spočítejte si náklady

Takovýchto položek na vás však bude čekat mnohem víc. Najmout byste si měli profesionálního fotografa, designéra, právníka, finančního i daňového poradce (daň z prodeje nemovitosti ještě zrušena nebyla). Čekat vás bude sepsání kupní smlouvy, návrh na vklad do katastru nemovitostí, zaplacení daně z prodeje nemovitosti.

Aby se vlk nažral…

Všechny zmíněné kroky něco stojí. Stejně jako samotné podání inzerátu. K jaké jste se dostali cifře? Srovnejte si ji pak s tří až pětiprocentní provizí realitní kanceláři. Ale plně chápeme vaše pohnutky. Provize realitce se může vyšplhat k několika stům tisícům korun, které byste zřejmě rádi utratili jinde. I pro vás však máme řešení. Řešení, kdy se „vlk nažere, ale kůzlátka zůstanou celá“.

Výkup nemovitostí za hotové

Co byste řekli tomu, kdyby se vám dostalo obojího? Tedy všech zmíněných služeb (profesionálně odvedených specialisty), za které byste nezaplatili ani korunu? Že to není možné? Ale je. Na trhu totiž existují realitky (například Maxima reality), které veškeré platby spojené s prodejem nemovitosti delegují na kupující. Jak to probíhá? Na pohled jednoduše. Realitní kancelář se s kupujícím v podstatě jen dohodne na kupní ceně, která mu je po úspěšném prodeji vyplacena. V plné výši. Pro prodávajícího to je jasná volba, nemyslíte? Respektive by měla být! 

Zdroj: https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *