Češi investují jako diví, meziroční nárůst je v desítkách procent


Podle expertů je současná situace na trzích příznivá a klidná, i když poněkud křehká. Od velké hypoteční krize v roce 2008 už žádná další nepřišla a momentálně se už osmým rokem po sobě trhy nachází v růstovém trendu.

Z této situace ale zároveň vyplývá také to, že každým dnem se rizika tržního poklesu zvyšují. Akciový růst zkrátka nemůže pokračovat donekonečna. Selský rozum i diskuze odborníků nad ekonomickými indikátory ukazují, že jsme opravdu vysoko a obezřetnost je na místě.

Světové události, které hýbou finančními trhy

V uplynulém roce se odehrálo hned několik velkých událostí v politickém vývoji, které ukazují, že odliv likvidity může být poměrně rychlou záležitostí. Mezi ty nejvýznamnější patřily:

  • Výsledek britského referenda ohledně tzv. Brexitu
  • Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem
  • Následné oznámení Trumpova investičního balíčku

Po oznámení Brexitu se například kurz britské libry propadl přes noc o 20 %, což mezi investory vyvolalo nevídanou paniku. V plné síle se tak ukázalo, že psychologie investorů je velice křehká. Jejich důvěra začíná oslabovat, ačkoliv jsou trhy stále a maximech.

Situace na českém trhu

V České republice je situace mírně odlišná, tady trh nezaznamenal žádný velký šok dokonce ani po zrušení intervencí České národní banky na českou korunu. Naší ekonomice se velmi daří, nezaměstnanost je na minimu, roste průměrná mzda a lidé mají k dispozici více volných prostředků.

Ruku v ruce s tímto vývojem stoupá také finanční gramotnost Čechů, kteří se nyní mnohem více zajímají o to, jak se svými prostředky lépe nakládat. Ať už lidé investují do dluhopisů nebo do jiných fondů, stále častěji k tomu využívají nástroje kolektivního investování.

„U privátní klientely se zvýšila roční investovaná částka o desítky a možná až o sto procent,“ ilustruje situaci David Rusňák, předseda představenstva investiční společnosti DRFG. V DRFG se přitom, i s ohledem na aktuální vývoj na světových trzích, záměrně vyhýbají obchodování s akciemi. Dluhopisy a smíšené fondy jsou totiž pro konzervativní českou klientelu schůdnější cestou.

V každém případě platí, že investoři by měli být obezřetní ohledně toho, kdy a do čeho vložit své peníze. Vždy by si měli prostudovat všechny dostupné informace a recenze a svůj názor by si měli tříbit v diskuzi s odborníky. Pozor by si lidé také měli dát na nejrůznější investiční letadla či pyramidy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *