České akcie mají také, co nabídnout. Proč a jak do nich začít investovat?

Obsah

Většina investorů se zaměřuje především na akcie zahraničních společností, které vykazují ročně často enormní zisky. České akcie mají však také, co nabídnout a není potřeba se k nim hned obracet zády. Na našem trhu můžeme najít i poměrně zajímavé tituly, do kterých určitě stojí za to investovat a přidat je do svého portfolia.

Výhody a nevýhody obchodování českých akcií

České akcie samozřejmě nelze porovnávat s těmi zahraničními, ale to neznamená, že by si neměly najít cestu i do vašeho portfolia. Obchodování s českými akciemi můžeme obecně považovat za mnohem jednoduší a dostupnější. Při investování vám tak odpadá převádění korun na cizí měny a sledování jejich kurzů nebo zdlouhavé vyhledávání informací. To totiž může někdy být i pěkný oříšek, a ne každý dokáže procházet několika stránkové analýzy v cizím jazyce s přehledem. Naopak na druhou stranu musíte počítat i s tím, že s českými akciemi nebudete často dosahovat takových výdělků a obchody vás budou u nízkých částek často stát i vyšší poplatky.

Kde můžete české akcie obchodovat?

K obchodování akcií je vždy potřeba mít založený účet u akciového brokera. Ne každý z nich ale poskytuje obchodování s českými akciemi. Proto je potřeba velmi pozorně hledat, a přitom nezapomínat i na to, aby vámi vybraný broker byl kvalitní a důvěryhodný. Abyste si ušetřili práci s hledáním, můžete se nechat inspirovat níže uvedenými ověřenými brokery.

Obsah obrázku budova, exteriér, vlak, podepsat  Popis byl vytvořen automaticky

XTB – jednička na trhu

Mezi jedny z nejznámějších a nejvyužívanějších brokerů pro obchodování českých akcií patří bezpochyby broker XTB, který si od svého založení v roce 2002 vytvořil především na evropském trhu širokou klientelu. Ve své nabídce má tak poměrně širokou škálu možností obchodování, kde najdeme jak české a americké akcie, tak i forex, indexy, kryptoměny a ETF. Všechny z vyjmenovaných můžete obchodovat i v podobě CFD.

U tohoto brokera je však potřeba počítat s vyššími poplatky, které začínají na 0,25 %, přičemž jeho minimální výše je 300 Kč. Právě u českých akcií je pravděpodobné, že vaše objemy nebudou tak vysoké jako například u těch zahraničních a je tak možné, že poplatky za obchodování s nimi budou vyšší. Pokud byste například chtěli nakoupit 10 akcií nějaké firmy za 3 000 Kč, poplatek 300 Kč je dost velký. Ve větších objemech už to ale tak hrozné není. Dobrou zprávou pro ty z vás, kteří s obchodováním teprve začínají je i možnost založit si na dobu 30 dnů demo účet, na kterém můžete vyzkoušet, jak vše funguje a připravit se na opravdové obchodování.

Degiro – bezkonkurenčně nejnižší poplatky

Degiro je o trochu mladší než první zmíněný broker. Svoji cestu započal v roce 2008 a od té doby do jeho nabídky přibyly akcie, dluhopisy, opce, futures a i ETF. I přesto však neposkytuje obchodování akcií v podobě CFD. Začínající investory ale určitě nepotěší, že si zde nemohou založit demo účet. To však mohou předčít nízké poplatky, kterými se samotná společnost pyšní. Při obchodu se tak poplatky pohybují od 0,5 do 1 eura. Samotná platforma se tak hodí především pro začínající a nenáročné obchodníky. Mezi hlavní nevýhody patří komplikované danění dividend a nutnost provádění obchodů v eurech.

FIO e-Broker – broker pro nenáročné

Jak sám název napovídá je tento broker přímo propojený s bankou FIO, která již na našem trhu pár let působí. Právě na jejich pobočkách si můžete obchodní nebo nabízený demo účet i založit. Kvůli velkému počtu poboček můžete u tohoto brokera počítat i s kvalitní uživatelskou podporou. Nejprve je ale potřeba zmínit, že FIO e-Broker a jeho samotná platforma je vhodná především pro nenáročné obchodníky, kteří plánují své akcie držet po delší dobu a nepotřebují tak propracované technické analýzy, obchodní nástroje a tolik intuitivní platformu.

Tento broker tak není úplně ideální pro denní obchodování i když má ve své nabídce akcie, ETF, dluhopisy i futures. Broker nabízí pouze obchodování s klasickými akciemi, a ne CFD kontrakty. Poplatky se u tohoto brokera pohybují od 0,35 %, přičemž pokud koukáte i po kvalitě dat musíte si měsíčně připlatit 780 Kč navíc. Pro veškeré a detailní informace o poplatcích u tohoto brokera navštivte jejich stránky.

Které české akcie mají opravdový potenciál?

Samozřejmě každý z nás chce investovat především do akcií, které mají opravdový potenciál a vysokou návratnost. Pomyslnou stálicí mezi českými investory jsou bezpochyby akcie energetického gigantu ČEZ, který sám o sobě patří mezi jedny z největších společností v energetickém průmyslu a zároveň je i druhým největším zaměstnavatelem v naší republice. Už jen to nabádá, že jeho akcie mají opravdový potenciál. Právě jeho zaměření na energetický průmysl mu předpovídá zářnou budoucnost a dá se předpokládat, že i za těch nejhorších scénářů by se nemělo stát, že by ze dne na den přestala existovat jako jiné společnosti. S akciemi ČEZu tak můžete obchodovat anebo je i držet pro vyplácení dividend.

Velikánem ve vyplácení dividend je však tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž výše dividendy ve většině dosahuje více než 1 000 Kč. Samotné akcie této společnosti jsou však mnohem dražší, ale nelze u nich očekávat nějaké vysoké zhodnocení, a proto se je vyplatí držet právě kvůli dividendám. Obě tyto společnosti však nejsou jediné, které disponují nadějnými tituly. Jedněmi z nich jsou i společnosti z finančního sektoru jako je například Komerční banka, Erste Bank, Vienna Insurence Groupe anebo Moneta.

Jak už jsme nakousli na začátku není možné české akcie v žádném případě porovnávat s těmi zahraničními, mezi které patří například notoricky známé společnosti jako je Apple nebo Google. I tak bychom vzhledem k poplatkům, likviditě a celkové oblíbenosti neměli na české akcie zanevřít. Vždy si však dopředu pořádně promyslete výši svojí investice a berte v potaz všechna pro a proti. I přes všechno je tak celkové rozhodnutí pouze na vás ale vždy je na místě být především opatrný.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *