Danění příjmů v Evropě: Banky se mu vyhýbají

Kázat vodu a pít víno je v dnešní době populární. Rády to dělají především banky, které od klientů vybírají poplatky, ale pak je odlévají do daňových rájů.

Nikomu se nechce platit daně. Někteří jsou ale daňovou povinností zatíženi mnohem více než ostatní. Mezi ně patří i banky. Ty největší totiž na daních ročně zaplatí i stovky milionů korun. I přesto by měly do státní kasy přispívat víc.

Banky nechtějí danit

Nejde o žádnou komunistickou propagandu vyššího zdanění bohatých. Měli jsme na mysli daňové úniky a podvody, které se některým velkým evropským bankám podařilo dokázat. Transparency International totiž zjistili, že většina velkých evropských bank využívá děr v zákoně a odvádí svůj kapitál do cizích zemí. Daňové ráje jim tímto způsobem pomáhají ušetřit v některých případech i stovky milionů ročně.

Aby mohly banky na daních ušetřit, nemusí pro to příliš mnoho dělat. Stačí si založit offshore společnostiv dané zemi. Někteří to ale dotáhli až tak daleko, že si v daňovém ráji pouze založí pobočku, která ve skutečnosti neexistuje. Konta těchto poboček pak vytváří fiktivní zisk.

Populární je Malta a Kajmanské ostrovy

Že se jedná o závažný problém dokazuje i fakt, že se o něj dávno před touto zprávou začala zajímat EU. V zemích Evropské unie tak od roku 2015 platí direktiva, díky níž musí všechny banky zveřejňovat data za každou zemi v rámci finančních uzávěrek. Jen na základě tohoto ustanovení se podařilo nachytat celou řadu evropských bank.

Jaké destinace si aleoffshore společnosti nejraději vybírají? Nejčastěji míří na Maltu a Kajmanské ostrovy. Není se ovšem čemu divit, protože právě tyto země patří mezi nejoblíbenější daňové ráje pro firmy z celého světa. Za poslední léta nabralo na popularitě například Irsko nebo Lucembursko, kde si některé velké společnosti mohou vyjednat daňové úlevy.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *