Datová schránka: chytrý pomocník, nebo komplikace?

Věděli jste, že datové schránky fungují už od roku 2009? Člověk by to ani neřekl, jelikož v roce 2009 ještě nebylo příliš firem ani podnikatelů, kteří by je využívali. Dnes se ale počty uživatelů postupně zvyšují. K internetu má přístup každý, tak proč si nezjednodušit komunikaci s úřady?
Datovou schránku si můžete představit jako e-mail. Jde ovšem o speciální e-mail, který má sloužit zejména pro komunikaci s orgány veřejné správy. Díky ní tedy nemusíte čekat, až vám přijde dopis poštou, ani chodit podávat daňové přiznání osobně na finanční úřad. Všechno vyřídíte tak, jak se v dnešní digitální době sluší a patří – elektronicky.

V čem spočívají hlavní výhody?

Tou první je bezpochyby úspora času. Podáte přes ni daňové přiznání nebo získáte výpis bodového hodnocení řidiče. Vyžádat si lze i výpis z rejstříku trestů přes datovou schránku. Umí toho hodně a mnoho lidí neví, že nemusí sloužit jen pro komunikaci s úřady. Přes datovou schránku si lze posílat zprávy i s jinými subjekty, které ji mají zřízenou – třeba s bankami, dodavateli energií, pojišťovnami apod.

Skvělé je, že k datové schránce se dostanete odkudkoliv. Existuje přímo aplikace Moje datová schránka od Ministerstva vnitra, nicméně k dispozici je i několik dalších. Některé jsou určené také pro mobilní telefony a vybavené dodatečnými funkcemi. Standardně se vám například mažou zprávy po 90 dnech, vybrané aplikace je ovšem umožňují zálohovat i déle.

Mají i pár svých neduhů

Největší problém spočívá asi v tom, že jakmile si datovou schránku jednou zřídíte, jste povinni ji používat. Každá zpráva, která vám do ní přijde, je po 10 dnech považována za doručenou, i když si ji nepřečtete. Proto je dobré si nastavit upozornění na každou příchozí zprávu formou SMS či e-mailu. A na papírovou komunikaci s úřady musíte ve chvíli, kdy si schránku zřídíte, naprosto zapomenout. Daňové podání přinesené v papírové podobě vám prostě neuznají, musíte jej odeslat přes schránku.

Dalším háčkem je zabezpečení. Zprávy odeslané z vaší datové schránky jsou českou legislativou považovány za důvěryhodné, opatřené vaším elektronickým podpisem. Jakmile se tedy k vašim přihlašovacím údajům někdo dostane a zneužije je, máte problém. Právě proto vám i aplikace www.mojedatovaschranka.cz nabízí možnost přihlášení certifikátem, bezpečnostním kódem či pomocí SMS.

Prostě a jednoduše datové schránky mají své výhody a nevýhody. Zatímco pro někoho mohou být výrazným usnadněním práce a úsporou času, jiný si s nimi akorát přidělá starosti. Zvažte, co je váš případ.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *