Co obnáší a jak zařídit zdravotní pojištění cizinců?

Cizinci, kteří dlouhodobě pobývají na území České republiky, musí mít dle zákona sjednáno zdravotní pojištění. Tato zdravotní péče může být zajištěna třemi způsoby – veřejným zdravotním pojištěním, v rámci mezinárodní studijní dohody nebo soukromým zdravotním pojištěním cizinců.

Komerční pojistka na dobu určitou

Zaměříme-li se na soukromé zdravotní pojištění cizinců, lze ho uzavřít krátkodobě na dobu nepřesahující 90 dnů. Toto se týká zejména studentů a ostatních zahraničních návštěvníků. Zahrnuje pouze nutnou a neodkladnou péči. Krátkodobé zdravotní pojištění kryje akutní ošetření, kdy je poskytnuta nezbytná lékařská pomoc. U dlouhodobé pojistky přesahující 90 dnů je sjednána komplexní zdravotní péče zahrnující též preventivní prohlídky a stomatologické zákroky. Je také dobré vědět, že sjednání komplexní pojistky je jednou z podmínek v případě žádosti pro udělení dlouhodobého pobytu v ČR.

Pojištění pro občany EU

Povinnost sjednat si pojištění neplatí pro občany EU, kteří pobývají na území ČR. Mají ovšem nárok pouze na zmiňovanou neodkladnou péči při akutních situacích a pouze ve státních zařízení. Z toho důvodu se komerční připojištění jednoznačně vyplatí. Případná dodatečná vyšetření si poté mohou nechat proplatit u své domovské pojišťovny. Jsou-li cizinci zaměstnanci společnosti, jež má trvalé sídlo v ČR, speciální zdravotní pojištění si hradit nemusí. Toto rovněž platí pro cizince s povoleným trvalým pobytem v ČR registrované v systému zdravotního pojištění pro občany ČR.

Jak zřídit komerční pojištění?

Nejrychlejší a nejsnazší cestou je sjednat pojištění online. Využijte služeb internetových srovnávačů a kalkulaček. Vybrat si nejvýhodnější nabídku vám zabere pouze pár minut. Částku uhradíte platební kartou, a navíc získáte slevu až 25 % za online uzavření smlouvy.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *