Daňový ráj, offshore společnost a další pojmy – co znamenají a jak je můžete využít ve svém podnikání?

Obsah

Slovníček pojmů pro budoucí i stávající podnikatele. Dozvíte se, k čemu slouží daňové ráje, a řekneme vám, kdy a proč využít tzv. svěřenského fondu.

Daňový ráj

Ve většině lidí vyvolá tento pojem stejnou reakci jako v býkovi červená látka. Pro podnikatele jsou ale daňové ráje skvělou možností, jak legálně ušetřit. Využívají se jako nástroj optimalizace daní. Daňový ráj ovšem mnohdy nabízí i další výhody spojené s ochranou transakcí a soukromím:

  • Záruky obchodních a bankovních tajemství
  • Hospodářská a politická stabilita
  • Velmi nízké daňové sazby

Zajímavostí pak budiž fakt, že snaha o optimalizaci daní není výdobytkem dnešní doby. Už obchodníci ve starověku s oblibou využívali míst, kde nemuseli platit za vývoz a dovoz.

Offshore společnost

Tento pojem je přímo spojený s tím předchozím. Offshore společnosti totiž patří mezi firmy, které jsou vytvářeny v daňovém ráji právě za účelem nízkého zdanění příjmů. Dnes si jednu takovou můžete založit jednoduše z domova. Bez nutnosti návštěvy cílové destinace.

Svěřenský fond

Vložit veškerý firemní majetek pod správu někoho jiného a mít při tom jistotu, že se o něj bude pečlivě starat. To bylo nedávno téměř nemožné. Svěřenský fond ale tuto možnost přináší. Stačí, když zakladatel (fyzická nebo právnická osoba) vyčlení majetek do svěřeneckého fondu, následně určí správce a „obmyšleného“ (např. dědic, charita) a splní další podmínky spojené zejména s podepisováním potřebných dokumentů a určováním pravomocí. Svěřenecký fond však můžete založit i na jedno kliknutí, s využitím prostředníka. Ušetříte tak spoustu času a nervů.

Kdy využít svěřenského fondu

  • Zajištění pro případ úrazu či smrti – v případě úrazu je zakladateli vyplácena renta.
  • Dědictví – zakladatel jasně vymezí podmínky pro získání práva na dědictví. Peníze tak mohou být vypláceny v podobě pravidelné měsíční renty v průběhu studia. Poté získá částečný podíl ve firmě, který se zvyšuje v závislosti na schopnostech dědice.
  • Charita – vznik fondu za účelem podpoření veřejně prospěšné činnosti.¨

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *