Identity management a jeho praktický význam pro vaši firmu

Firemní data jsou jako poklad a měla by být adekvátně chráněna. Před čím? Pokud vás v souvislosti s bezpečnostními incidenty napadají viry a hackeři, máte pravdu jen z části. Za většinou úniků informací totiž stojí zaměstnanci, a to stávající i bývalí. Nejohroženější skupinou jsou firmy, které podceňují význam identity managementu neboli správy identit.

Rozcházíte se se zaměstnancem ve zlém? Buďte ve střehu

Propuštění pracovníka není příjemné, ale čas od času k němu dochází v každé firmě. Pokud jde o zaměstnance, se kterým má vedení dobrý vztah a odchod proběhne v přátelském duchu, pak je to v pořádku. Ale může nastat i jiná situace, kdy se obě strany rozejdou ve zlém. A právě v takovém případě je velmi důležité odstranit veškeré přístupy do aplikací, které měl dotyčný k dispozici.

Personalisté obvykle nezapomínají na přístupové čipy, SIM karty či platební karty – kamenem úrazu bývají přístupy do podnikového informačního systému, CRM a dalších aplikací. Ve výhodě je ten, kdo používá identity management system.

Nastavte zaměstnancům práva a přístupy

Zřejmě nejefektivnějším způsobem ochrany dat je prevence v podobě nastavení práv a přístupů. Správa identit v rámci tzv. identity manageru umožňuje definování rolí pro jednotlivé skupiny zaměstnanců. Praktický přínos tohoto nástroje spočívá v minimalizaci operativy IT administrátorů, kteří se mohou věnovat důležitějším činnostem než přidávání, editaci a odstraňování uživatelských profilů.

Kdykoliv do firmy nastoupí nový zaměstnanec, obdrží odpovídající přístupy a v případě jeho odchodu může vedení účet zrušit i bez pomoci helpdesku. Správa identit probíhá v přehledném uživatelském rozhraní systému, který s jednotlivými aplikacemi komunikuje tzv. identity konektorů – díky nim není zapotřebí software jakkoliv upravovat.

Pokud vás myšlenka na bezpečnější informační infrastrukturu zaujala a chcete se o identity managementu dozvědět více, pokračujte na bcvsolutions.eu.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *