Jak to bude s hypotékami v roce 2018

Obsah

Dosavadní enormní zájem o hypotéky zřejmě v roce 2017 poněkud poklesne. Alespoň to předpokládají finanční analytici, kteří tento trend předpokládají v souvislosti s novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost na začátku letošního prosince. Kromě jiného se také výrazně dotýká hypotečních úvěrů. Předpokládá se zejména to, že hypotéky budou méně dostupné a o něco dražší. Pozitivem ale bude, že je bude možné snadněji splácet a také by se mohl zpomalit růst cen nemovitostí.

Důvodem ke změně byly obavy, že se lidé, kteří si pořídí hypotéku bez vlastních úspor, tedy „stoprocentní“, mohou v budoucnu dostat do potíží se splácením. Proto budou banky poskytovat hypotéky pouze klientům, kteří mají určitou část peněz z ceny nemovitosti naspořenou.

Jaké budou tedy zřejmě konkrétní dopady?

Horší dostupnost úvěrů

Žadatel o hypotéku bude muset mít naspořeno alespoň 5% z ceny nemovitostí. Tzn., že banky budou poskytovat pouze „95%“ hypotéky a od dubna 2017 to budou pouze 90procentní hypotéky. Banky jich navíc budou poskytovat jen omezené množství. Zároveň se předpokládá, že méně dostupné hypotéky mohou způsobit pokles poptávky po koupi nemovitostí a tím i zastavit nebo alespoň omezit růst jejich cen.

Daň jako komplikace

Další změnou je novinka, kdy platba daně z nabytí nemovitosti (s výjimkou prvního prodeje) ve výši 4% kupní ceny přešla na kupujícího. Od jara r.2017 tak bude muset být zájemce o nemovitost schopen minimálně 14% z její ceny financovat jiným způsobem než hypotékou. Daň z nabytí se totiž do hodnoty nemovitosti nezapočítává, a tudíž ji nejde hypotečním úvěrem financovat, pokud klient nebude mít další nemovitost, kterou by dal do zástavy.

Zajímá vás, jak se v ČR hypoteční trh vyvíjel posledních 10 let? Přečtěte si článek „Posledních 10 let hypoték“.

Přísnější posuzování příjmů

Banky budou přísněji posuzovat „úvěruschopnost“ žadatele o hypotéku. Pokud důkladně nevyhodnotí schopnost klienta splácet a přesto úvěr poskytne, stává se smlouva neplatnou. Klient může uplatnit námitku neplatnosti do tří let od uzavření smlouvy, ale musí vrátit poskytnutou jistinu úvěru v době přiměřené jeho možnostem.

Snazší splácení

Bude možné splatit hypotéku předčasně bez sankcí. Jednou za rok může klient splatit 25% úvěru bez sankce i mimo termín konce fixačního období. Při úmrtí, dlouhodobé nemoci nebo invaliditě dlužníka půjde ukončit celou hypotéku zcela zdarma.

Druhou stranou mince je fakt, že některé banky proto v obavě ze ztráty části úroků zvyšují úrokové sazby.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *