Jak vybrat cestovní pojištění na hory?

Obsah

Zařídit si cestovní pojištění je dnes záležitostí několika minut, objednat si ho zvládnete i z telefonu v autě po cestě do vaší cílové destinace. Pokud však míříte do hor, rozhodně byste neměli odklikat všechna výchozí nastavení, obyčejné pojištění totiž obvykle nestačí.

Ať už jedete na hory v létě, nebo v zimě, je dost pravděpodobné, že činnosti, které zde budete provozovat, klasická varianta pojištění nepokrývá. Lyžování, ferraty ve vysokých nadmořských výškách a další horské aktivity jsou totiž považovány za nebezpečné.

Zásah horské služby je šíleně drahou záležitostí

Pro dovolenou na horách si pojištění vybírejte skutečně pečlivě. Jedním z nejdražších zásahů je totiž právě zásah horské služby. Pokud by se vám v horách něco stalo a byl pro vás vyslán vrtulník, z vlastní kapsy byste se nedoplatili. Dobře vybrané cestovní pojištění na hory vás opravdu zachrání. Musíte si však dát pozor na pojistné limity. Milion korun je na zásah horské služby žalostně málo.

Rozmyslete si vaše aktivity

Lyžování si musíte připojistit prakticky vždy. Pojišťovny ví, že na svahu se v zimě stane úraz coby dup. Ani nemusíte být lyžař začátečník, může někdo srazit vás. A jak je to v létě?

Horská turistika do nadmořské výšky 3000 metrů je obvykle obsažena v balíčku základního cestování. V Rakousku, Francii, Švýcarsku či Itálii se vám ale úplně klidně může stát, že tuto výšku překročíte. Samostatnou kategorií jsou ferraty. Obtížnost A a B bývají někdy součástí základního pojištění, C a D si musíte připojistit prakticky vždy. Ferraty obtížnosti E bývají u mnohých pojišťoven dokonce nepojistitelné! Horolezectví je za rizikový sport považováno vždy.

Zvažte další připojištění

Za co si ještě při dovolené na horách připlatit? Zvažte například následující možnosti:

Pojištění úrazu: Úrazy na horách v létě i v zimě hrozí více než kdekoliv jinde. Zařiďte si pojištění trvalých následků úrazu.

Odpovědnost za škodu: Hodí se zejména v zimě, kdy existuje pravděpodobnost, že srazíte další lyžaře. Nejen vy, ale například i vaše děti. Takové věci se prostě stávají a je lepší na ně být připraven. Někteří turisté mají pochopení, jenže můžete natrefit zrovna na takové, co se s vámi budou hádat a budou požadovat odškodné za způsobenou újmu.

Pojištění vybavení: Berete si s sebou drahé lyže, snowboard, fotoaparát, akční kameru? Všechno tohle se vám může zničit, poškodit, dokonce vám výbavu někdo může ukrást. Dražší vybavení se tedy vyplatí speciálně připojistit.

Dobře čtěte podmínky konkrétního pojištění

Nabídky pojišťoven se mírně liší, proto jich neváhejte srovnat několik. Vždy poctivě čtěte podmínky, ať víte, za co platíte. Je-li někde pojištění dražší, možná obsahuje více služeb již v ceně, a tak byste ho neměli rovnou zavrhnout.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *