Jak prodat firmu? Máme pro vás návod krok za krokem

Jak prodat firmu? To je otázka, která trápí řadu podnikatelů. A ač se to na první pohled nezdá, jde o poměrně složitý úkol. Naše rady vám jej pomohou vyřešit.

Zdroj obrázku: Unsplash.com

Prodej firmy mnohdy bývá citovou záležitostí. Chcete-li prodat něco, co jste roky budovali a šlechtili, je to opravdu těžké. A to nejen z pohledu citů, ale také administrace. Čeká vás toho poměrně hodně. Proto si v tomto průvodci shrneme, jak prodat firmu.

Základní tipy

Jste rozhodnutí? Řekli jste si: „Chci prodat firmu“? Tak postupujte podle kroků uvedených níže:

  • Vytvoření nabídky – aby se o tom, že firmu prodáváte, vůbec někdo dozvěděl, musíte nejprve vytvořit nabídku. Uveďte do ní základní informace – předmět podnikání, sídlo firmy i základní finanční výsledky za poslední období.
  • Cenová nabídka – pokuste se stanovit takovou cenu, která bude vyhovovat oběma stranám. Zejména vám. A nezapomínejte na základní pravidlo vyjednávání – vždy si řekněte o víc, než doopravdy chcete. Prostor pro vyjednávání tu bude vždy.
  • Seznam kupujících – už se vám někdo ozval? Skvělé. Teď ale potřebujete oddělit zrno od plev. Přečtěte si a vyslechněte jednotlivé nabídky. Pokud v seznamu zájemců budou figurovat i právnické osoby, ověřte si jejich minulost a důvěryhodnost.
  • Vyjednávání – nejvíce stresující a možná vůbec nejdelší fáze. Kupující se bude snažit ochránit svoji investici jak jen to půjde, vy zase získat ze své firmy na prodej maximum. Kamenem úrazu mnohdy bývají platby, které nejsou provedeny jednorázově, ale až v několika vlnách.
  • Podpis a prodej – a jste v cílové rovince. Teď už stačí jen podepsat smluvené dokumenty a počkat na platbu.

Prodej zavedené firmy

Roky práce, velké zisky a vy jste si řekli: „Prodám firmu a začnu investovat do něčeho jiného.“ Pak je postup podobný jako ve výše zmiňovaném případě. Jen je potřeba vaše rozhonutí co nejlépe načasovat. V době růstu přece jen získáte větší objem peněz od investorů než během recese.

U velkých firem také nezapomeňte na audit. Ten vám může pomoct odhalit veškeré možné nedostatky ještě před tím, než dojde k samotnému prodeji. Budete tak mít dostatek času všechny problémy odstranit a prodat společnost, která je „čistá jako lilie“.

Kde koupit firmu?

Možnost koupě některých firem získáte jen na tip, případně po oslovení od samotného prodejce. Nejlepším místem pro nákup firem je ale také internet. Právě tam naleznete velké množství začínajících i zavedených společností. Při hledání napište do Googlu:

Pokud nechcete prohledávat útroby internetu na vlastní pěst, využijte služeb prostředníka. Copra spol. s.r.o. je zprostředkovatel, s jehož pomocí můžete snadno pořídit či prodat svoji firmu. Poskytuje i doplňkové služby v podobě strategického poradenství či podpory při vyjednávání.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *