Jaká je současná míra nezaměstnanosti?

Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti a jaká je prognóza vývoje pro další měsíce? Podívejte se na aktuální informace.

O něco nižší míra než v roce 2020

Na konci prosince loňského roku jsme mohli sledovat čísla, která udávala míru nezaměstnanosti 3,5 procenta. Kurzy online informovaly, že se tato míra poněkud zvýšila očekávaným koncem sezónních prací. Oproti listopadu, kdy byla míra nezaměstnanosti 3,3 procenta tak došlo k mírnému nárůstu osob na Úřadu práce.

Když však tato data porovnáme s prosincem 2020, vidíme zlepšení. V té době totiž byla míra nezaměstnanosti ještě o půl procentního bodu nižší. To znamená, že práci si během roka našlo více než 37 tisíc osob. Kurzy online tak kromě informací o tom, jak se pohybují devizové kurzy, nabízí i tyto užitečné informace.

Uchazeči si mohou vybírat

Pro současný trh práce platí, že počet volných míst sice meziročně o něco poklesl, stále ale nabídka volných pracovních míst převyšuje poptávku. Konkrétně se na konci roku 2021 pohyboval počet volných pracovních míst na úrovni více než 343 tisíc míst. Jeden uchazeč si tak může vybírat dokonce více než z jedné pracovní nabídky, jelikož na jednu pracovní pozici připadá 0,7 uchazečů o zaměstnání.

Nedostatek zaměstnanců

O stlačení míry nezaměstnanosti se bude dál starat napjatý pracovní trh. Bohužel se ruku v ruce s tímto fenoménem bude i nadále dařit inflaci. Existuje totiž tlak na růst platů skrze všechny obory. Rostoucí náklady na mzdy pak omezují zvýšení produkce firem. I nadále se dá očekávat, že bude dále trh práce velmi napjatý.

V roce 2021 dosáhla průměrná míra nezaměstnanosti 3,8 procenta. Stále je třeba brát v potaz důsledky pandemických měsíců. Před pandemií, tedy v roce 2019 se přitom průměrná roční míra nezaměstnanosti dostala na úroveň 2,8 procent. Podle výhledu ekonomů se dá očekávat, že během letošního roku dojde k oživení ekonomiky a následně se míra nezaměstnanosti o něco sníží. Očekává se její pokles na úroveň okolo 3,4 procenta.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *