Limity pojistného plnění u povinného ručení: Proč by vás měly zajímat?

Jelikož povinné ručení patří mezi náležitosti spojené s vlastnictvím auta, které jsou dané zákonem, tomuto pravidelnému výdaji se nevyhnete. Ve snaze ušetřit se lidé při vyhledávání vhodné nabídky řídí především cenou, což ale paradoxně nemusí vyplatit!

Samozřejmě se nesnažíme říct, že byste mali kývnout na tu nejdražší nabídku. Naopak doporučujeme provést důkladné srovnání, a to například prostřednictvím portálu Kalkulackapojisteni.com.

Jen je důležité vědět, že cena určitě není jediným důležitým faktorem, podle kterého byste měli povinné ručení vybírat. Mezi významné ukazatele patří i limity pojistného plnění. O co jde? Pojďme si tento termín vysvětlit!

Mějte jasno v tom, kolik za vás pojišťovna zaplatí

Pod pojmem „limit pojistného plnění“ se u povinného ručení rozumí maximální částka, kterou vaše pojišťovna v případě pojistné události vyplatí poškozené osobě, které jste při provozování vašeho vozidla způsobili škodu – na zdraví či majetku.

Minimální částku, která musí být pojištěním krytá, určuje zákon a činí 35 milionů u škod na majetku a stejná částka platí i pro újmu na zdraví – na tento limit se můžete v základu spolehnout u všech českých pojišťoven. Konkrétní znění zákona najdete zde.

Maximální limit pojistného plnění je u každé pojišťovny jiný, nejčastěji se však setkáte s částkou 100 milionů korun a u některých institucí nově i 250 milionů korun.

I malé auto může nadělat velké škody

Zdá se, že 35 milionů je dost vysoká částka na to, aby pokryla všechny škody. Pravdou však je, že ji můžete přečerpat velmi snadno. Pokud se do vámi způsobené nehody připlete například kamion plný zboží, rázem může vzniknout škoda, která je i dvojnásobná.

Proto odborníci doporučují povinné ručení sjednávat s limitem alespoň 50 milionů korun – průměrné škody s takovou částkou máte šanci pokrýt. Samozřejmostí by měla být opatrná jízda s ohledem na aktuální dopravní situaci, počasí i ostatní řidiče.

Když totiž budete jezdit bez nehod, získáte bonusy, které vám přinesou nemalou slevu na pojistném. A hlavně výrazně snížíte riziko toho, že k nějaké nehodě vůbec dojde.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *