Při sjednávání půjčky dejte pozor, co říkáte

Všechno, co při sjednávání půjčky řeknete, může být použito proti vám. Proto se vyvarujte i malých lží, nepřiznání starší nesplacené půjčky, zamlčení vyživovaných dětí, nebo uvedení příjmu jen o trochu vyššího, než skutečně berete. Nepravdivé nebo neúplné vyplnění žádosti o půjčku může totiž vést k vašemu trestnímu stíhání pro úvěrový podvod.

Základní pravidlo pro půjčování peněz zní – nepůjčovat si na zbytečnosti, nevytloukat jednu půjčku druhou a pečlivě si vybírat poskytovatele úvěru. Stejně tak důležité je nezamlčovat poskytovateli důležité informace týkající se nesplacených půjček nebo fixlovat při uvádění příjmů. Tohoto jednání se podle statistik dopouští 40 lidí ze 100.

Podvod, i když řádné splácíte

Kdo totiž při sjednávání půjčky uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje, případně důležité informace zamlčí, dopouští se úvěrového podvodu, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Přitom nemusíte ani způsobit nějakou škodu. Trestní sazba se zvyšuje při nesplácení úvěru a s vyšší částkou úvěru.

Platí také to, že kde není žalobce, není soudce. V praxi se totiž na podvod přijde nejčastěji v momentě, kdy klient řádně nesplácí a poskytovatel, čili věřitel si začne údaje v žádosti prověřovat.

Přiznat příjmy i výdaje se vyplatí

Poskytovatelé úvěrů chtějí znát výši vašich měsíčních příjmů. Banky vyžadují od zaměstnaných osob předložení potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele, od podnikatelů pak přiznání za poslední zdaňovací období a například penzistům stačí rozhodnutí o přiznání důchodu. Nebankovní společnosti se většinou spokojí s údaji, které uvedete na žádosti. Proto je poměrně snadné a lákavé navýšit si příjem o pár tisícovek. Ovšem tím se žadatel vystavuje riziku stíhání pro úvěrový podvod i v případě, že své závazky řádně splácí. Úvěrové společnosti se ale nezajímají jen o vaše příjmy, ale zajímá je především vaše bonita, čili schopnost splácet. Bonita neznamená pouze jaké máte příjmy, ale také jaké jsou vaše pravidelné výdaje na bydlení, jídlo apd.

Nezamlčovat jiné půjčky

Banky se každého žadatele ověří v úvěrových registrech a v registrech dlužníků. Ovšem je stále hodně nebankovních společností, které půjčují bez nahlížení do registrů a ještě to inzerují ve svých reklamách. Tuto praxi by mohl změnit nový zákon o spotřebitelském úvěru účinný od 1.12.2016, který zavedl přísnější pravidla pro poskytovatele úvěru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *