Notebooky a ergonomie aneb Jak pracovat na notebooku bez bolesti zad a krku

Možná si ještě pamatujete na raná školní léta, kdy vám rodiče i učitelé říkali, abyste v lavici seděli rovně a nad úkoly se nehrbili. Snad vás i „mučiliuvázáním k opěradlu nebo připevněním dlouhého pravítka k zádům. V dospělosti to není o moc jiné, jen úkoly z matematiky nahradila práce na notebooku a místo napomínání se ozývají migrény a bolesti zad. Přinášíme vám tipy, jak si práci přizpůsobit, aby byla co nejpohodlnější a nejméně bolestivá.

Jestliže pandemie koronaviru měla nějaký přínos, je to bezpochyby modernizace pracovního prostředí. Home office využilo a kvůli pohodlí stále využívá mnoho zaměstnanců. Ráno si stačí zapnout notebook a připojit se, člověk kvůli tomu kolikrát ani nemusí vstávat z postele. Komfort se ovšem ne vždy rovná zdraví. Správná technika sezení je klíčová pro správné tvarování páteře a předcházení problémům se zády. Jak na ni?

Postavte se k tomu čelem

V boji proti bolestem zad je zásadní nastavitelný nábytek. Pokud při práci sedíte, měli byste mít nohy pokrčené v pravém úhlu a chodidla pevně na zemi. Zároveň byste měli mít podepřenou jak spodní, tak horní část zad. Jestliže u notebooku raději stojíte, zvažte koupi polohovacího stolu, u nějž si můžete nastavit výšku přesně podle potřeby – nezapomínejte, že monitor by měl být zhruba ve výšce vašich očí.

Ergonomické pomůcky

Notebooky jsou nejlepším přítelem kancelářských „krys“, avšak úhlavním nepřítelem jejich zad. Abyste i v domácím prostředí docílili správné techniky sezení a zdravé práce na laptopu, budete v některých případech potřebovat i speciální ergonomické pomůcky, například:

  • Podložku nebo držák, které umožňují nastavit notebook do úrovně očí.
  • Externí klávesnici, na níž budete psát, pokud máte monitor (správně) ve výšce očí.
  • Vertikální myš, která poskytne pohodlí a úlevu vašemu zápěstí.
  • Druhý monitor, na němž budete pracovat.

Nezapomínejte na pohyb

I když se zrovna dostanete do produktivní fáze, neměli byste ustrnout v jedné pozici. Čas od času se od práce zvedněte, udělejte si menší procházku, zacvičte si nebo se alespoň protáhněte. Páteř tak neztuhne a za každý zdravý krok vám poděkuje.

Zdroj foto: wavebreakmedia / Shutterstock.com

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *