Podle čeho vybírat dětská kola?

Obsah

Jezdit na kole by měly děti umět již od útlého věku. Procvičí si motoriku a stabilitu, zvýší fyzickou zdatnost a zároveň jim tímto způsobem dopřejete dostatek pohybu. Aby děti jízda na kole bavila, je třeba jim vybrat takové, které jim padne jako ulité. Každý věk má totiž jiná specifika na vlastnosti kola.

Už jim odrážedlo nestačí?

Ve věku kolem 2 let, kdy děti odrostou odrážedlům, jim můžete pořídit jejich první kolo. Než se naučí 100% stabilitě, pomohou jim balanční kolečka. Nejmenší dětská kola jsou k dostání o velikosti 12“. Odpovídají věkovému rozmezí 2-4 let a výšce 90-110 cm. Právě výška je nejdůležitější parametr, podle něhož kolo vybíráme. Nemělo by být ani příliš malé ani velké – ideální výška má značný vliv na jeho snadnou ovladatelnost. Jak poznat, že vybrané kolo bude pro dítě akorát? Výška rozkroku dítěte nad rámem kola by měla být 5 cm. Zároveň zkontrolujte, zda snadno dosáhne na řídítka. U kol o velikosti 12“ jsou běžnou součástí výbavy zmiňovaná balanční kolečka, plastový kryt řetězu, protisměrná a přední čelisťová brzda.

Co pro děti předškolního a mladšího školního věku?

Dětem v rozmezí 3-5 let a výšce 95-115 cm pořiďte kola o velikosti 14“, děti věku 4-7 let a výšky 100-125 cm mohou mít 16“ kola. Vzhledově se oproti 12“ kolům příliš neliší. Jsou rovněž vybavena demontovatelnými balančními kolečky, ruční a nožní brzdou, nastavitelnou výškou sedla a řídítek.

Pokročilý cyklista, který si už troufne na převody

Kola o velikosti 20“ a 24“ již vyžadují zručnost a umění práce s přehazovačkou a čelisťovými brzdami. Děti ve věku 6-12 let a výšky 105-155 cm obsluhu 6 převodů bez potíží zvládnou. Současně se jim otevírají nové možnosti, jak si jízdu na kole dokonale užít. Odpružená vidlice tlumí nárazy a tím zvyšuje pohodlí dítěte při jízdě v terénu. Tato kola jsou zmenšeninou kol dospělých, proto v jejich vybavení nalezneme téměř vše, na co jsme zvyklí. Pouze co se týče ovládání převodu, u juniorských kol se používá otočný mechanismus na řídítkách s ohledem na menší sílu dětských prstů.

Nezapomínejte na bezpečnost

Sebelepší kolo ani perfektní dovednosti děti před úrazem neochrání. Nezbytnou výbavou každého cyklisty jsou helma a další bezpečnostní prvky. Cyklistická přilba je u dětí do 18 let dokonce povinná. Na jejím nošení bychom měli trvat vždy, i když se dítě pohybuje „jen“ kolem domu. Helma musí dětem perfektně padnout, na hlavě by neměla klimbat. Kvalitní přilby lze seřídit pomocí kolečka či jiného mechanismu, aby pevně obemkly obvod hlavy. Další cyklistické doplňky slouží k tomu, aby byl malý cyklista na vozovce dobře viditelný. Řeč je o odrazkách, světlech a reflexních prvcích na oblečení. Nezapomeneme rovněž na cyklistické rukavice, které sají pot a nekloužou z řídítek.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *