Hypotéka na alternativní bydlení? Je to možné!

Růst cen nemovitostí se navzdory očekávání nezastavil ani v letošním roce. Vysoké ceny a dlouhé papírování kolem přivádí Čechy k celosvětovému fenoménu „Tiny House“. Stále více si jich pořizuje mobilní domy či méně tradiční typy staveb. Jak je to vlastně se získáním hypotéky na podobné stavby?

Hypotéka na mobilní dům se získat dá, ale má to háček. Háček má i získání hypotéky na dřevostavbu nebo montovaný dům. Ani v jednom případě to však nejsou věci, které by se nedaly vyřešit. Z hypotéky na atypické bydlení tedy není nutné mís strach.

Hypotéka na dřevostavbu

Domy ze dřeva jsou v současné době v České republice velmi oblíbené. Dokonce každý 7. rodinný dům je dřevěný. Hypotéku na takový dům lze získat pod podmínkou, že ho postaví firma, která je členem Asociace dodavatelů montovaných domů. To však dokáže vykompenzovat fakt, že na montovaný dům není potřeba mít další nemovitost jako zástavu.

Stále vyšší oblibu si získávají také mobilní domy. Mobilní domy, které jsou známé také jako mobilheimy nebo mobilehome jsou však trochu jiný případ než dřevostavby nebo domy montované z  vyřazených kontejnerů. Nestojí totiž přímo na zemi, ale mají kola nebo speciální podstavec. Většinou na ně také není potřeba stavební povolení a v případě potřeby se dají přesunout nebo převézt.

Jenomže to jsou také důvody, proč není tak snadné na ně získat hypotéku. Banky totiž často požadují, aby byl dům pevně ukotvený k zemi. Při splnění této podmínky pak není problém dostat klasickou hypotéku, i když nemá budova přidělené popisné ani evidenční číslo.

Které typy bydlení hypotéka nezaplatí?

Existují však případy, kdy získání hypotéky opravdu možné není. Pro některé typy bydlení se opravdu musí hledat alternativní způsoby financování. Většina bank neposkytuje klasickou hypotéku na hausbót, karavan, maringotku, vyřazené letadlo, vlakový vagón, bydlení v jurtě, či mobilní dům s podvozkem.

Hypotéka na družstevní byt

Jistým řešením v případě, že má žadatel šanci získat nižší hypotéku je koupě družstevního bytu. Málo kdo ví, že kromě koupě rodinného domu, bytu v osobním vlastnictví, stavebního pozemku nebo rekreačního objektu, se dá hypotékou financovat právě družstevní byt.

Cena družstevních bytů navíc bývá výrazně nižší než těch v osobním vlastnictví. Získat na ně hypotéku je navíc možné i bez zástavy jiné nemovitosti. Banka v případě potřeby zajistí financování formou předhypotečního úvěru, který se po zřízení zástavního práva změní v klasickou hypotéku.

Předhypotečním úvěrem lze financovat i jiné typy bydlení než jen převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, pomůže s koupí nemovitosti od města, obce či státu, nemovitosti v dražbě, nemovitosti v insolvenci nebo pozemku od obce.

Způsobů, jak získat vlastní bydlení s pomocí hypotéky je tedy mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Není proto třeba panikařit při pohledu na nabídky realitních kanceláří. Místo toho je lepší vyrazit do banky a poptat se na možnosti, které se nabízejí.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *