Jak být efektivnější v práci a na homeoffice?

Obsah

Ve svém diáři či aplikaci máte každým dnem více a více úkolů, co musíte stihnout a nevíte jak? Věčný problém s několika jednoduchými tipy můžete vyřešit. Poradíme vám, jak svou práci více zefektivnit, ať už jste v kanceláři nebo pracujete na homeoffice.

Pečlivě plánujte

Existuje spoustu tipů, jak mít efektivní pracovní týden. Každý si musí zjistit sám, co mu nejvíce pomáhá pro zefektivnění. Základem ale je, poněkud klišé, plánovat. Ideální je si v pátek před počátkem nového pracovního týdne vše promyslet, co musím udělat další týden. Vždy si vyhranit nějaký čas denně, kdy člověk může řešit nenadálé situace a komplikace. Poháněcí motor je rozhodně deadline, tedy termín a čas, do kdy musí být úkol splněný.

Přínosným pomocníkem pro efektivitu je také řazení dle priorit pro přehlednost, v jakém pořadí úkoly plnit, a které nejvíce takzvaně hoří. Neplánujte si však více úkolů, než jste schopni zvládnout. Pro přehled nad svými úkoly můžete využít i oblíbené online aplikace, kde ke svým úkolům přidáváte i komentáře, například o aktuálním stavu, na co čekáte apod. Nástroje pak slouží také pro komunikaci ohledně úkolů, které máte s někým společné. Oblíbenými bezplatnými aplikacemi jsou například Asana či Trello.

Zejména při homeoffice by mělo být plánování a režim nezbytnou součástí pracovního dne. Ráno vstát, převléci se z pyžama, dát si kávu nebo čaj, snídani, a pak usednout za monitor. Může se to zdát jako samozřejmost, ale když budete mít režim, bude se pracovat mnohem snáz.

Pravidelné přestávky pro tělo i mysl

Každý se sedavým zaměstnáním to zná – čas po obědě, kdy soustředění není zrovna na svém vrcholu a práce nejde od ruky. Nejlepší, co můžete udělat je zvednout se ze židle, protáhnout se, otevřít okno a nadýchat se čerstvého vzduchu. Zvolte si svou optimální dobu soustředění na práci, kterou budete pravidelně prokládat krátkým odpočinkem. Někdy i pár minutová pauza může pomoci při efektivnějším plnění pracovních úkolů.

Příjemné pracovní prostředí

Práce z pohodlí postele či gauče při homeoffice může znít lákavě, s efektivitou je to už ovšem diskutabilní. Každý, kdo na homeoffice pracoval či pracuje ví ze zkušenosti, že míra potenciálního rozptýlení je velmi vysoká. I v kanceláři vás ale může potkat celá řada rušivých elementů. Pro začátek zkuste praktivoat pravidlo čistého stolu, kdy je pracovní plocha a blízké okolí v takovém stavu, aby vás nemělo co rozptylovat, například na homeoffice špinavé nádobí ve dřezu nebo nepořádek na pracovním stole.

Záleží také, abyste měli jedno pracovní místo, když pracujete z domova. Když se přesunete na pohovku nebo do postele, do míst spojených s odpočinkem a relaxem, efektivita pracovních úkonů se pravděpodobně nezvýší. Pracovní prostředí nejen na homeoffice si můžete zlepšit tím, že nebudete u monitoru ve stále stejné poloze. Velkým pomocníkem v tomto případě je kancelářský nastavitelný stůl, se kterým snadno změníte polohu do stoje. Máte-li online schůzku, sedět u ní nemusíte a vašim zádům změna prospěje.

Rychlá pracovní technika

Pokud správně nefunguje technika, v dnešní době je to problém, který dokáže vyvést z míry nejednoho i klidného pracovníka. Ke správnému fungování nejen vašeho počítače a telefonu přispěje pročištění všech souborů, kapacit eventuálně výměna za nový rychlejší model, který vám dokáže ušetřit spoustu času. Například telefon využíváme dennodenně i několik hodin a pokud správně nefunguje, může člověk ztratit i desítky minut. Nejen pro pracovní účely je rozhodně dobrou volbou rychlý telefon Xiaomi Mi.

Nerozptylujte se sociálními sítěmi

Ve spojitosti s pracovní technikou se pojí ovšem mocná síla pro rozptylování od práce – sociální sítě. Být produktivní často znamená velkou dávku sebeovládání, kdy si každý musí uvědomit, že technologie máme od toho, aby sloužily nám, ne my jim. Prokrastinací či bezmyšlenkovitým brouzdáním po sítích ubíráme nejen čas na produktivní práci, ale i prostor pro offline aktivity a vztahy s blízkými. Pro efektivitu v kanceláři i na homeoffice tak zkuste mít telefon mimo dosah ruky, pokud neřešíte pracovní hovory, a stanovte si jasně vymezený čas, kdy si plánovaně od práce odpočinete a zjistíte, co je v online světě nového. Podstatné je, mít nad tím vědomou kontrolu a na telefonu netrávit více času, než je zdrávo.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *