Podnikáte v autodopravě? Minimalizujte riziko správným pojištěním

Obsah

Provozování silniční nákladní dopravy se pojí s mnoha riziky a situacemi, které jako dopravce musíte řešit. Jako dopravce máte také odpovědnost za přepravovaný náklad, proto nezapomeňte na správné pojištění.

Podnikání v autodopravě není nic jednoduchého. Mezi všemi možnými nástrahami na vás mimo jiné číhají dopravní nehody, krádeže nebo komplikace spojené s poškozením nákladu. Přesně k řešení takových situací slouží pojištění odpovědnosti silničního nákladního dopravce.

Jak pojištění odpovědnosti silničního nákladního dopravce funguje?

Pojištění odpovědnosti dopravce si můžete sjednat ve dvou variantách rozsahu:

 • vnitrostátní doprava,
 • vnitrostátní a mezinárodní doprava (kombinovaná doprava).

Toto pojištění vás ochrání ve chvíli, kdy musíte nahradit škodu, která vznikla na přepravovaném nákladu (zásilce). Takové škody nejčastěji vznikají při nakládce nebo vykládce zásilky, případně v důsledku dopravních nehod. Pojistku mohou uzavřít pouze podnikatelé, kteří provozují dopravu pro cizí potřebu, a to na základě přepravní smlouvy. Rozsah pojištění pak závisí na konkrétní nabídce jednotlivých pojišťoven. 

Pojištění obvykle kryje:

 • odpovědnost dopravce za škody způsobené na nákladu,
 • náklady použité na odvrácení hrozící události nebo na zmírnění následků,
 • náklady právní ochrany,
 • náklady vzniklé v souvislosti s pojistnou událostí.

Doplňková připojištění

Kooperativa umožňuje přidat k základnímu rozsahu pojištění ještě další připojištění pro případnou škodu na:

 • ojetých a havarovaných vozidlech,
 • uměleckých, historických a sběratelských předmětech,
 • výbušninách a třaskavinách,
 • stěhovaných věcech,
 • připojištění do plné hodnoty zásilky dle článku 24 Úmluvy CMR.

Co říká Úmluva CMR?

Úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční dopravě byla uzavřena v Ženevě 19. května 1956 a od 1. ledna 2019 je platná jak pro mezinárodní dopravu, tak i pro vnitrostátní dopravu v České republice. Mimo jiného je touto úmluvou ošetřeno i váhové omezení odpovědnosti silničního nákladního dopravce. To znamená, že jako silniční nákladní dopravce dle této úmluvy odpovídáte za zásilku podle hmotnosti přepravovaného nákladu, nikoli podle jeho skutečné ceny.

Pojištění chrání před zbytečnými problémy

Žádná dopravní společnost by nikdy neměla převážet náklad bez řádného pojištění. Bez něj se totiž vystavuje riziku velkých problémů, které mohou být v určitých případech až likvidační, protože některé náklady mají i milionovou hodnotu. Převážený náklad spolehlivě ochrání právě pojištění odpovědnosti silničního nákladního dopravce.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *