Podnikatelé, kteří se prosadili on-line

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

Na úspěch neexistuje žádný osvědčený recept. Podnikat v internetovém prostředí, obzvlášť na jeho počátcích, vyžaduje neustálé učení se novým znalostem. Internetové podnikání ale staví na mnoha stejných principech, jako třeba provozování kamenného obchodu. U každého podnikání se musí lidé obrnět trpělivostí a nečekat, že se stanou miliardáři přes noc. Jistě, pokud se někomu poštěstí objevit tak zvanou díru na trhu, šance jsou příznivější. Výzkum trhu je tedy nedílnou a obrovsky důležitou součástí pro úspěch v každému druhu podnikání. Na jeho základě se vytvoří podnikatelský plán, jenž by měl být do nejdůkladnější a myslet na všechno.

Tahle pravidla si asi umí sestavit každý, ale aplikovat je správným způsobem v samotném podnikání? To už taková hračka není. Tady jsou tři inspirativních příběhy jedinců, kterým se povedlo na internetovém trhu ve svém podnikání nad míru uspět.

Jeff Bezos

Začněme jedním z nejúspěšnějších – průkopníkem v oblasti e-commerce a zakladatelem společnosti Amazon Jeffem Bezosem. Narodil se v roce 1964 v Novém Mexiku a už od mládí propadl vášni pro počítače, informatiku a elektrotechniku, jenž nakonec vystudoval na prestižní univerzitě Princeton. Pracoval na Wall Street, kde získal finanční znalosti, ale v roce 1994 si otevřel on-line knihkupectví Amazon.com, jenž okamžitě odstartovalo jeho nesmírný úspěch. Bezos postupně přidával nové produkty na svoje stránky, včetně hudby, videí, pak oblečení, hračky, elektroniku. V roce 2007 se projevila Bezosova láska ke knihám, kdy společnost uvedla čtečku Kindle, co umožňovala číst, stahovat a ukládat vybrané knihy. Díky úspěchu platformy Amazon koupil například The Washington Post, založil leteckou společnost Blue Origin pro vývoj technologií na lety do vesmíru, kam se mu v letošním roce za pozornosti celého světě podařilo také vzlétnout. Filantropii se Bezos věnuje prostřednictvím organizace Day One Fund, jenž financuje stávající neziskové organice, co pomáhají rodinám bez domova či komunitám s nízkými příjmy. Teď se slavný podnikatel pustil do boje s ničivými dopady změny klimatu a jeho snažení se zdá nemá hranic. Snad bude s prospěšnými činnostmi stejně úspěšný, jako v on-line podnikání.

Isai Scheinberg

V roce 1946 se v Izraeli narodil Isai Scheinberg. Ale už krátce po jeho narození se otec rozhodl přestěhovat do Litvy, kde doufal v snadnější život pro svoji rodinu. Isai byl nejstarším z pěti dětí a díky většímu věkovému rozdílu k němu sourozenci vzhlíželi skoro jako k otci než bratrovi. A možná i to ho inspirovalo k tvrdé práci ve volném čase, když zrovna nestudoval. Ve studiích se mu dařilo a získal stipendium na ruské univerzitě. Z obchodu přešel na matematiku, ze které získal magisterský titul. Pak pobyl tři roky v armádě, kde se poprvé naučil hrát poker a brzy v něm začal vynikat. Vytvořil si vlastní strategie a dál ji procvičoval i poté, co opustil armádu a získal práci programátora společnosti IBM v Izraeli, jenž ho brzy přesunula do kanceláří v Kanadě. Založil rodinu, ale coby koníček dál hrál poker a v roce 1996 vstoupil do světové série, kde obsadil 25. místo. Úspěch ho motivoval a začal pracovat na svojí vlastní pokerové stránce. Projekt se rozrůstal a začal tak tvořit svůj tým a výsledkem je úspěšná pokerová on-line platforma PokerStars. Aktuálně nejraději cestuje se svojí ženou a věnuje se různých charitativním organizacím jako je například One Acre Fund, jenž pomáhá farmářům nebo se osobně podílí na restaurování historických budov.<<                           

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

Elon Musk

Aktuálně nejbohatší muž planety se narodil v roce 1971 v jihoafrické Pretorii. Jeho zájem odmalička patřil počítačům a podnikání. Už v pouhých 12 letech stvořil videohru, kterou prodal počítačovému časopisu. Studoval na univerzitě v kanadském Ontariu fyziku a matematiku, ale ve studiích nepokračoval, protože viděl obrovský potenciál v internetu. První společnost se jmenovala Zip2, jenž poskytovala mapy a obchodní adresáře, následovala koupě výrobce počítačů Compaq a následně založil portál finančních služeb X.com, který byl později přejmenován na PayPal. Současně se věnoval svoji vášni pro raketové technologie, a proto v roce 2002 založil společnost SpaceX. O dva roky později se stal jedním ze zásadních příznivců Tesla Motors, kde dnes působí jako výkonný ředitel. Nepřestává se věnovat raketovému výzkumu, dopravě, především systému Hyperloop, který dokáže přepravit cestující téměř rychlostí zvuku, a pokračuje ve vývoji umělé inteligenci. Tenhle nadaný podnikatel nás určitě ještě mnohým překvapí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *