Proč se nevyplatí prodávat přes více realitek

Obsah

Majitelé nemovitostí si často myslí, že pokud bude jejich nemovitost prodávat více makléřů či realitních kanceláří, prodá se rychleji a za více peněz. Opak je bohužel pravdou. Proč tomu tak je a proč doporučujeme raději si vybrat zkušeného a profesionálního makléře a podepsat s ním exkluzivní smlouvu o prodeji?

1 Nejlepší makléři spolupracují pouze exkluzivně

Nejlepší realitní makléři pracují pouze na základě exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy. Cení si svých kvalit a přidané hodnoty a nemají důvod soutěžit s ostatními makléři, kdo dřív prodá. Raději mají v nabídce současně jen několik málo nemovitostí a těm se intenzivně věnují. Naopak podprůměrní makléři nabírají spoustu nemovitostí, kterým ale poté nechtějí věnovat dostatek času ani peněz a snaží se je co nejrychleji prodat i za nižší cenu.

2 Investovat peníze a čas budou pouze exkluzivní makléři

Pokud makléř ví, že nemovitost prodává několik makléřů či realitek, nemá důvod na její propagaci a prodej vynakládat příliš peněz a času.  Pravděpodobnost, že nemovitost prodá daný makléř, je totiž velmi nízká. Udělá tedy pouze levnou prezentaci, která neosloví dostatek zájemců. Dříve stačilo dát inzerát a pozvat zájemce na prohlídku, dnes je ale prodejní proces výrazně složitější a především dražší. Moderní propagace zahrnuje homestaging (příprava nemovitosti na prodej), nafocení nemovitosti profesionálním fotografem, text inzerátu napsaný copywriterem a u dražších nemovitostí i vlastní webové stránky, virtuální prohlídku či videoprohlídku.

Single family white house over blue sky

3 Více realitek zájemce spíše odradí

Většina realitních kanceláří inzeruje na stejných realitních serverech. Pokud zájemce danou nemovitost uvidí na serveru několikrát (běžně i s rozdílnými cenami), může mít pocit, že něco není v pořádku. Kupující může mít obavy, že makléř nemá prodej pod kontrolou, že ve stejnou dobu už může být složena rezervace u jiného makléře. Prodej tedy nepůsobí profesionálně. 

4 Exkluzivní makléř bude vždy na vaší straně

Pokud vaši nemovitost prodává více makléřů, budou se předhánět, kdo prodá dřív a nebudou se snažit vyjednat co nejlepší cenu či podmínky prodeje. Doporučujeme uzavírat exkluzivní smlouvu pouze se zkušenými a prověřenými makléři a vždy pouze na dobu určitou. Máte tak jistotu, že se makléř prodeji bude věnovat. V dané době už budete vidět, jestli má makléř nějaké prokazatelné výsledky a pokud se nemovitost neprodá, můžete se sám rozhodnout, zda s ním po uplynutí doby spolupráci prodloužíte.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *