Splácení půjček – jak to vlastně probíhá

Rozdělení půjček bychom už rozuměli (více informací zde), už také víme jak si půjčku vybrat a jak ji vyřídit. Předpokládejme tedy, že jsme již majiteli dluhu ve formě půjčky a čeká nás jeho splácení. V tomto článku se tedy podrobněji zaměříme právě na splácení půjček.

Splátkovým kalendářem to začíná

V okamžiku, kdy dojde na splácení půjčky, nastupuje na svoje místo klasický splátkový kalendář, který si s bankou, případně s nebankovním poskytovatelem půjčky domluvíme ještě před podpisem smlouvy a samozřejmě také do samotné smlouvy zakotvíme.

Splátky probíhají pravidelně v intervalu jednoho měsíce, přesné datum, do kdy je nutno danou splátku uhradit vždy stanovuje platná smlouva, případně některý z jejich platných dodatků. Vždy dbejte na to, aby se splátka odeslala z vašeho účtu před datem splatnosti. Vyhnete se tak nepříjemným problémů při pozdním připsání splátky na účet poskytovatele půjčky.

Co dělat, pokud chceme splatit půjčku předčasně?

Co se ale stane, když chcete půjčku doplatit, nebo splatit větší část než stanovuje smlouva, předčasně? Většinou následují poplatky a penalizace, což může působit poněkud protichůdně a nesmyslně. Banka vám prakticky dá pokutu za to, že jí vracíte peníze dříve, než musíte. Ze zákona má spotřebitel spotřebitelského úvěru nebo půjčky právo splatit zbylou část půjčky předčasně. Nedefinuje ovšem, jestli si může banka nebo nebankovní poskytovatel půjčky účtovat za takovou transakci poplatek, případně v jaké maximální výši by tento poplatek mohl být.

Zákon přesně říká, že předčasné splacení by mělo probíhat tak, aby splacením úvěru před dobou splatnosti nezískal žádný z účastníků smlouvy nepřiměřený prospěch na úkor druhých účastníků. Jak ale definovat sousloví nepřiměřený prospěch, to už neříká.

Pro bankovní poskytovatele půjček tak může být onen přiměřený prospěch několik stovek korun, pro nebankovní poskytovatele, kteří se snaží vždy vydělat na úkor klienta a využívají děr v zákonech až s neuvěřitelnou častostí i polovina vypůjčené sumy.

A to už by si potom měl člověk pořádně rozmyslet, jestli je pro něj výhodně svoji půjčku či úvěr předčasně splácet.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *