Proč si zajistit revizi komína

Stále je hodně lidí, kteří podceňují přípravu na topnou sezónu, nebo chtějí ušetřit na revizi komína či kotle. Velice tak riskují možnost vzniku požáru, ohrožení života a zdraví, poškození majetku, přičemž jim pojišťovna může odmítnout vyplatit pojistné plnění.

Největším prohřeškem a nejčastější příčinou požárů je nevyčištěný komín, ve kterém se mohou vznítit saze. Podle loňských statistik došlo v Česku celkem k 881 požárům a z toho bylo 750 z důvodů vznícení sazí v komíně. Dalšími příčinami požárů jsou nevhodné konstrukce komínů, zazděný trám v komíně, či špatné spáry v komíně. Neméně důležitá je také kvalita samotných topidel. V loňském roce došlo ke 120 požárům topidel z důvodu špatné instalace, nesprávného umístění, technické závady nebo špatného stavu.

Podle zákona by měl být každý komín vyčištěn alespoň jednou za rok a při topení pevnými palivy pak třikrát do roka.

Co si můžete zkontrolovat sami

  • správné upevnění kouřovodu
  • fungování uzávěrů komínových dvířek a přívodních šňůr a zásuvek u kotle
  • stav komína – je-li celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý
  • dostatečný odstup domácího vybavení od kamen či kotle
  • plamínek plynového přístroje musí mít modrou barvu, je-li žlutý, pozvěte odborníka

Komín si můžete vyčistit i sami a kominík následně vše zkontroluje a vydá zprávu. Stejně tak je třeba postupovat i na chatě či chalupě. Zákonné předpisy se vyplatí dodržovat, jelikož v případě požáru se pojišťovna řídí zjištěnými závěry a pokud je odhalena závada, můžete přijít o vyplacení pojistného plnění.

Kontrola spalinových cest je prevencí proti riziku ohrožení majetku, zdraví a životů

Šetřit na revizích se nevyplatí, jelikož škody mohou dosáhnout i miliónů a navíc může viník hradit škody i sousedům. Některé škody nelze ani vyčíslit, pokud se jedná o rodinné cennosti, v nejhorším případě o ztrátu života. Rozhodně je lepší vynaložit pár stovek za kontrolu, než riskovat nesrovnatelně vyšší škody. Podle odborníků je nejlepším obdobím na kontrolu komínů jaro, tedy doba po skončení topné sezóny, případně doba před zahájením topení. Je-li to nezbytné, lze kontrolu provádět i v průběhu topné sezóny, ale je třeba nechat komín vychladnout.

Pozor na podvodníky

Revizi musí provádět držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Ne každý kominík je však skutečně oprávněn potvrzení vystavit. Pokud by revizi provedl člověk, který nemá příslušné oprávnění, může pojišťovna tento úkon považovat za neplatný. Seznam pověřených kominíků lze nalézt na webu Společenstva kominíků ČR.

Tip: V rámci údržby domu nezapomeňte i na fasádu a zkuste například čištění fasád od firmy AXIOM REAL.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *