Umění odpočívat. Co nás ve škole bohužel neučili?

Všichni jsme si, více či méně úspěšně, prošli vzdělávacím procesem. Zatímco jsme se drtili data husitských válek a chemické názvosloví, nikdo nám neporadil s rodinnými financemi nebo s tím, jak pečovat o své tělo, aby neonemocnělo. Co nám zapomněli říct?

Odpočinek není hřích

V dnešní době se na sociálních sítích prezentují lidé se svými exotickými dovolenkovými ráji, s novými auty nebo zajímavou výbavou domácnosti. Stále je potřeba být aktivní, být vidět, být v popředí. Jako by se zapomnělo na to, že naše tělo není stroj. Pravidelný odpočinek je proto potřeba si přímo naordinovat. I ti nejvíce úspěšní podnikatelé se naučili odpočívat. Jednou týdně si například můžete zarezervovat privátní wellness, nebo se podívat na wellness pobyty pro dva. Odpočinek prospěje vaší psychice, ale také imunitě.

Otročinu nebrat

Kdybyste vy měli svou vlastní firmu, chtěli byste po lidech, ať pracují do úplného vyčerpání, k tomu by měli neodpovídající plat, a ještě byste je nutili, aby pracovali přesčas? Asi ne, že? Pokud je vaše práce vyčerpávající a platové podmínky nedostatečné, není potřeba se předřít. Jestli je to jen trochu možné, snažte se své úkoly splnit, ale ne dělat z volna nebo brát práci navíc. Nejsme ve škole, kde jedničkář má největší úspěch. Když budete dřít, větší plat stejně nezískáte.

A co doma? Další směna?

Dříve byly děti samozřejmou součástí každodenního dění. Uklízely, staraly se o zvířata, osamostatnily se mnohem dříve. To, že dnešní děti mají mnoho volného času pro sebe, a vy přitom běháte do obchodu, do práce, vozíte je všude, není možné vydržet. Děti by se mohly postarat o úklid domácnosti. I dítě nižšího školního věku se pod vaším trpělivým dozorem naučí vytřídit prádlo a pustit pračku, kterou následně vyklidí na bezpečný sušák. Uberte si povinností. Výsledek nebude dokonalý, ale váš potomek se to časem naučí stejně dobře, jako vy. Věřte jim.

Je potřeba si svých povinností trochu ubrat.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *