Dá se prodat nemovitost se zástavním právem?

Nemovitost zatížená zástavním právem je taková nemovitost, na kterou jste si zřizovali hypotéku či nebankovní úvěr a poskytli ji jako zástavu. Jenže co když ji potřebujete prodat ještě před splacením? Možné to samozřejmě je, ale může to být složitější.

V případě, že chcete takovou nemovitost prodat co nejrychleji, vyplatí se využít výkup nemovitosti. Nemusí se nutně jednat jen o dům nebo byt, je možný i výkup chaty a chalupy. Zástavní právo není překážkou, avšak musíte znát aktuální výši úvěru a dobu fixace, kterou vám sdělí v bance.

Řešte to s bankou

Ještě než se pustíte do samotného prodeje, kontaktujte banku, která vám úvěr poskytla. Vyčíslí vám nejen zůstatek úvěru, ale i případnou sankci za předčasné splacení. Nezapomeňte uvést důvod prodeje – třeba v případě rozvodu je banka ochotná sankci o něco snížit.

Splacení úvěru se řeší v rámci prodejní smlouvy. S protistranou musíte uzavřít kupní smlouvu na nemovitost se zástavním právem a následně úvěr zaplatit z kupní ceny. Poté banka vystaví potvrzení o zániku zástavního práva a do 30 dnů ho vymaže z katastru nemovitostí.

Lze převést hypotéku?

Některé banky umožňují převzít nemovitost i se stávající hypotékou, pokud se na tom obě strany dohodnou. V takovém případě banka postupuje stejně jako u žádosti o novou hypotéku, tedy prověřuje schopnost kupujícího splácet úvěr, odhadní cenu nemovitosti a další náležitosti. Kupující pak na vázaný složí částku odpovídající rozdílu mezi prodejní cenou a nesplacenou částí hypotéky a po přepisu nemovitosti v katastru se peníze přepošlou na účet prodávajícího.

Pokud řešíte prodej nemovitosti se zástavním právem, ale nechce se vám čekat na vyřízení všech náležitostí, nechte si zaslat nezávaznou nabídku na nejvyhodnejsinemovitosti.cz. Neplatíte výlohy za právní servis, záloha se vyplácí ihned po podpisu smlouvy a zbytek peněz do 30 pracovních dnů.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *