Jak efektivně spravovat osobní půjčku?

Obsah

Půjčku jste získali – to je však jen první krok. Nyní musíte upravit svůj rozpočet tak, aby pokryl splátky. Jak na to?

Získání osobní půjčky je obvykle poměrně bezbolestné – o to víc, pokud jste se rozhodli pro úvěr od nebankovního poskytovatele. Nebankovní půjčka, jako je půjčka bez registru nebo půjčka bez příjmů bývá velmi rychle schválena. Od podání žádosti po obdržení hotovosti na účet často neuplyne ani pár dní.

Nicméně jakmile půjčku získáte, musíte řádně splácet, jinak hrozí peněžní pokuty. Musíte si tedy být vědomi, jak měsíční splátky změní váš rozpočet, a také mít jasný plán, jak půjčku splatit.

V následujícím článku si ukážeme, jak postupovat, abyste si správu osobní půjčky co nejvíce usnadnili.

Sestavte si nový rozpočet                    

Prvním krokem k tomu, abyste mohli každý měsíc rozumně splácet půjčku, je vědět, co vám po jejím zaplacení zbude. V ideálním případě byste to měli udělat ještě před podáním žádosti o půjčku.

Nejhorším scénářem je, že jste dostali půjčku, aniž byste měli jasnou představu o tom, jaký dopad bude mít na vaše měsíční výdaje, což vás přiměje k tomu, že se zadlužíte ještě víc, abyste ji vyrovnali.

Možností, jak si sestavit a kontrolovat rozpočet, je hned několik. Zatímco někteří dávají přednost excelovým tabulkám, jiní využívají mobilní aplikace pro tvorbu a správu rozpočtu nebo jiné online nástroje pro spoření.

Tip: Můžete využít jednoduchý rozpočtový plán 50/30/20, podle kterého 50 % příjmů utratíte za nezbytné věci, maximálně 30 % za věci, které chcete, a 20 % padne na splácení dluhů nebo na úspory.

Rozhodněte se, kam peníze vložíte

Pokud nekonsolidujete dluhy a neposíláte peníze přímo věřitelům, pak je nejlepší mít peníze na běžném účtu, pokud k nim chcete mít snadný přístup.

Zda byste měli mít peníze na samostatném běžném účtu, závisí na tom, kdy je plánujete utratit a jak snadno dokážete mentálně rozdělit zůstatek mezi to, co můžete a nemůžete utratit.

Zjednodušte si platby

Automatické platby vám pomohou vyhnout se zmeškaným platbám, které často vedou k poplatkům z prodlení, a učiní ze splátky bezproblémovou součást placení měsíčních účtů.

Nastavte si automatické platby tak, abyste částku na splacení dluhu posílali vždy, jakmile dostanete výplatu. Tak se vyhnete tomu, že peníze utratíte a na splátku vám nevystačí.

Automatické platby vám pomohou vyhnout se zmeškaným platbám, které často vedou k poplatkům z prodlení, a učiní ze splátky bezproblémovou součást placení měsíčních účtů.

Před předčasným splacením si přečtěte drobné písmo v podmínkách

Jakmile se začnete blížit k poslední splátce, může být lákavé přeřadit splátky na vyšší rychlost a půjčku rychle splatit. Nicméně vždy si spočítejte, jaká je částka, kterou předčasným splacením ušetříte.

Pokud máte hotovost a možnost splatit půjčku předčasně, položte si otázku, zda můžete tyto peníze využít ke zvýšení kvality života nebo svých příjmů někde jinde místo předčasného splacení půjčky.

Také si před předčasným splacením zkontrolujte úvěrovou smlouvu, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapení. Pokud je váš úvěr spojen s poplatkem za předčasné splacení, zvažte, zda výše úroků, které by vám při čekání na konec doby splatnosti úvěru narostly, není vyšší než částka, kterou by poplatek za předčasné splacení stál.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *