Ceny nemovitostí klesají. Vyplatí se však do nich investovat?

Poslední roky jsme mohli přihlížet neustálému zdražování v oblasti realit. Ceny nemovitostí za uplynulých sedm let vzrostly mnohdy až o 70 %. Nyní to konečně vypadá, že se tento trend obrátí a ceny půjdou zase dolů. Již na konci loňského roku se průměrná cena u starších bytů v našem hlavním městě vrátila na hodnoty z konce roku 2021. Přesto však zůstávají ceny nebývale vysoké a otázkou tedy je, zda se ještě stále vyplatí investovat do nemovitostí.

Nabídka stále není dostatečná

I když současný trend nabývá pozitivních rozměrů, stále platí, že nabídka na trhu nemovitostí je daleko menší než poptávka, a tak se stále setkáváme s nevyrovnaným stavem trhu. A i když se aktuálně zdá, že by se mohlo blýskat na lepší časy, musíme počítat s tím, že situaci nijak výrazně nepomůže ani zdražování vstupních investic. Jak všichni víme, zdražují energie, vstupní materiály i samotná práce. Kvůli všem těmto skutečnostem už není realitní trh z hlediska investic tak zajímavý a návratnost je opravdu velmi dlouhodobá a nejasná.

Lepší zdroj investice

Jestliže tedy máte volné finanční prostředky a nechcete je nechat znehodnocovat na běžných či spořících účtech, doporučujeme zhodnotit je namísto investice do nemovitostí nákupem dluhopisů. Ty se řadí mezi bezpečné investice a ještě mohou mít velmi zajímavý zisk. Jejich hlavní výhodou je to, že mají svoji nominální hodnotu, dopředu stanovenou roční úrokovou sazbu a termín splatnosti. A navíc jsou výhodné pro obě strany. Důvod? Emitent neboli vydavatel dluhopisů získá rychle prostředky pro růst a modernizaci vlastní firmy. Věřitel nákupem dluhopisu získá zajímavé zhodnocení, jehož výši zná už v době nákupu a po době splatnosti dostane zpět své peníze, které může znovu investovat.

Jaké dluhopisy pořídit?

Velmi výhodná je například investice do dluhopisů společnosti Uniprospe.eu, která působí v oblasti odpadového hospodářství. Pracuje na projektu likvidace ojetých pneumatik pomocí pyrolýzy, díky níž získá z odpadu suroviny jako je olej, plyn a uhlík. To jsou zajímavé komodity pro následné využití a prodej. Aby společnost Uniprospe.eu získala potřebné prostředky pro dokončení svého záměru, vydala dluhopisy s krátkodobou splatností, které se zaručují úrokovou sazbu ve výši 9,5 % p.a. Při nominální hodnotě dluhopisu 30 000 Kč získá investor za rok 2 850 Kč za jeden dluhopis navíc.

Oproti finančně náročnému investování do nemovitostí s ne úplně jasným výsledkem jsou dluhopisy vhodným prostředkem, kterým můžete alespoň částečně ochránit vaše finance před stále se zvyšující inflací. A budete-li investovat s Uniprospe, zhodnotíte je téměř o deset procent!

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *