Jak si udělat pořádek ve financích

Generální úklid domácnosti je něco, co čas od času dělá každý z nás. Nicméně čištění domácnosti není jediný úklid, který byste měli letos provést. V době tvrdé ekonomiky může být také dobrý nápad dát si do pořádku své finance s cílem nalézt nějaké „skryté peníze“, které by vám jinak mohly zůstat skryty. Díky těmto úklidovým finančním tipům bude vaše finanční situace mnohem přehlednější.

1. Pochopte finance jako celek – mnoho rodin si rozděluje zodpovědnosti a o finanční stránku se většinou stará pouze jeden z dospělých. To může vést ke zmatku a dezorganizaci. Lepší je nad financemi přemýšlet společně.

2. Mějte v pořádku soupis vašeho majetku – i když se vám může zdát, že znáte hodnotu všeho svého majetku, je vždy lepší mít podrobný soupis a v pořádku všechny dokumenty. Například pojišťovny vám proplatí méně peněz, pokud vše dopodrobna nedoložíte.

3. Odstraňte finanční nepořádek – s dobou moderních financí je možné mít mnoho bankovních účtů, kreditních karet, půjček, hypoték a různých dalších pasiv. Je však lepší odstranit ze svého života nepotřebný a drahý finanční nepořádek a ušetřit tak mnoho času a peněz.

4. Protřiďte si staré účty – ponechte si daňovou evidenci za posledních 7 let, drobné účtenky za 2 roky a 45 dnů staré výpisy z účtů, zbytek skartujte! Až 10 let staré výpisy z účtů může banka v případě vydat na požádání. Další možností je držet své účty v elektronické podobě.

5. Překontrolujte svá pojištění – zjistěte, zda bezdůvodně neplatíte příliš mnoho za pojištění. Pokud ano, zřiďte si nouzový fond, kam budete ukládat měsíčně peníze a zároveň snižte částky na pojistné krytí a dlouhodobě tak ušetříte větší sumu peněz, kterou můžete navíc dále zhodnocovat vhodnou investicí a mít tak vlastní peníze pro případ nouze.

Pokud se dostanete do vážných finančních potíží, jedna z možností jak situaci vyřešit, je prodej majetku, například prostřednictvím výkupu nemovitosti.

Pokud se rozhodnete prodat svou nemovitost, je důležité vybrat si správného zprostředkovatele. Zde jsou několik kroků, které byste měli udělat, abyste si vybrali správného zprostředkovatele:

  1. Zjistěte, zda zprostředkovatel specializuje na prodej nemovitostí v oblasti, ve které se vaše nemovitost nachází. Měl by mít dobrou znalost trhu a místních podmínek, což vám pomůže získat lepší cenu za vaši nemovitost.
  2. Zjistěte si reference a doporučení od ostatních, kteří s ním již spolupracovali. Je důležité zjistit, jaký druh služeb poskytuje a jak se mu daří vyjednávat s kupci.
  3. Zvažte, jaký druh komunikace preferujete. Někteří zprostředkovatelé jsou více kontaktní, jiní méně. Je důležité, abyste se cítili pohodlně s úrovní komunikace, kterou nabízí.
  4. Zvažte, jaký druh smluvních podmínek nabízí. Například, jak dlouho trvá smlouva, co se stane, pokud se nemovitost nepodaří prodat atd.
  5. Dbejte na to, zda zprostředkovatel umí vyřešit případné dluhy a umí také vykoupit nemovitost v exekuci a insolvenci.

Je důležité, abyste si důkladně promysleli výběr zprostředkovatele, protože to může mít vliv na cenu, za kterou se vaše nemovitost prodá, a na celý proces prodeje jako takový.

Dále také můžete zkusit variantu zpětného leasingu nemovitosti. Ten vám dá možnost, abyste si mohli v budoucnu svoji nemovitost znovu koupit zpět.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *