Jak nenaletět podvodným půjčkám po telefonu?

Obsah

V souvislosti s nebankovními půjčkami často přijde řeč i na spoustu situací, kdy lidé, kteří se už tak nacházeli v tíživé finanční situaci, naletěli různým podvodníkům, čímž své potíže ještě několikanásobně zhoršili. Podvodné úvěry na sebe berou nejrůznější podoby, avšak nejčastěji probíhají po telefonu. Zájemci totiž kontaktují danou společnost skrze speciální telefonickou linku, kde minuta hovoru vyjde třeba i na devadesát korun. Operátoři pak hovory schválně protahují, a tak z každého volajícího vytáhnou několik tisíc. Jak se takovým podvodníkům vyhnout?

1.   Platíte paušál? Buďte na pozoru!

Předplacená karta v telefonu je v případě podvodných půjček velice šikovným pomocníkem. Kredit totiž máte předplacený, a tak ho nikdy nemůžete přečerpat. Jakmile se dostanete na nulu, probíhající hovor se přeruší a vaše služby budou omezené do té doby, než kredit opět dobijete. Nicméně u pevných linek a mobilních telefonů s měsíčním paušálem už žádnou záchrannou síť nemáte, a tak se o podvodu můžete dozvědět, až když vám po několika přijde vyúčtování několik tisíc.

2.   Vybírejte pouze prověřené poskytovatele

Říkáte si, že malou půjčkou před výplatou nemůžete nic pokazit? Jestliže si poskytovatele dobře dobře neprověříte, tak byste na to mohli tvrdě doplatit. Jistotu, že vše proběhne v pořádku, získáte jedině v případě, že se budete držet známých úvěrových společností. Ačkoliv do této kategorie spadají především banky, existuje i řada nebankovních společností, u kterých se můžete spolehnout na solidní a férové jednání. Nejlépe uděláte, když si předem zjistíte všechny potřebné informace a až potom začnete reagovat na nějaké nabídky.

3.   Půjčky vyřizujte osobně nebo přes internet

Podvodným půjčkám po telefonu se snadno a spolehlivě vyhnete tak, že nikam volat nebudete. V dnešní době má každý solidní poskytovatel půjček své internetové stránky, kde si potenciální zájemci mohou najít veškeré důležité informace. Touto cestou snadno zjistíte, zda je společnost důvěryhodná, či nikoliv, a tak budete moci postoupit k podání žádosti online nebo domluvě osobní schůzky, a to jak na nejbližší pobočce, tak přímo u vás doma.

4.   Uvedené telefonní číslo si předem ověřte

I když patříte ke staré škole a oproti internetu stále upřednostňujete komunikaci přes telefon, využijte ho alespoň k tomu, abyste si telefonní číslo vybrané společnosti dopředu ověřili. Stačí, když si otevřete Google nebo jiný internetový vyhledávač a celé číslo do něj napíšete. Mezi prvními výsledky hledání určitě najdete recenze lidí, kteří na něj v minulosti zkoušeli zavolat, a tak velmi snadno odhalíte, jestli je číslo bezpečné nebo se jedná o sprostý podvod.

5.   Ignorujte inzeráty, kde je uveden pouze telefon

Našli jste v internetové diskuzi nebo v novinách inzerát, který nabízí rychlou půjčku s výhodným úrokem, ale je v něm uvedeno pouze jméno a telefonní číslo? Tak na něj raději zapomeňte! Jak už jsme zmínili ve třetím bodě, každý spolehlivý poskytovatel úvěrů by měl mít své vlastní webové stránky, na kterých je mezi kontaktními údaji uvedena také email, adresa sídla firmy, identifikační číslo a další základní informace o společnosti.

6.   Používejte srovnávače půjček

Další spolehlivou cestou jak najít výhodnou půjčku a úspěšně se vyhnout podvodníkům, je využití internetových srovnávačů. Sdružují informace o většině bankovních i nebankovních půjček, které jsou v Česku dostupné, a ty pak přehledně seřadí podle výše úrokové sazby či RPSN, a tak vám ve finále ušetří nejen peníze, ale také spoustu času. Jedním z takových portálů je Letakomat.cz/finance, kde tuto službu můžete využít zcela zdarma.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *