Na co si dát pozor u půjčky

Možná už jste slyšeli o příšerných zkušenostech, které si někteří klienti odnesli ze vztahu úvěrová společnost – dlužník. Jak vybrat důvěryhodnou úvěrovou firmu a nespálit se při výběru půjčky?

Trh s úvěrovými produkty je velmi různorodý, a zatímco u některých firem narazíte na poctivé a profesionální služby, u jiných si můžete rvát vlasy ještě mnoho let po podpisu smlouvy. Na jaké varovné signály byste si měli dát při sjednávání úvěru nejvíce pozor?

Zvláštní způsob marketingové propagace

Letáčky na sloupech veřejného osvětlení, lákající na výhodnou půjčku. V 99 ze 100 případů se jedná o nekalou půjčku od lichváře. Pokud totiž daná firma používá tak primitivní způsoby propagace, zřejmě s ní není něco v pořádku a seriózní přístup od ní nečekejte.

Webové stránky, na kterých je nouze o informace

Většina seriózních úvěrových firem má na svých stránkách informace o tom, jaké peněžní částky půjčuje, jaký bude úrok a sazba RPSN. Standardem bývá i online kalkulačka, na které si může zájemce o úvěr zjistit, jak dlouho bude úvěr splácet a kolik za něj ve výsledku zaplatí.

Tip! Chcete mít o vaší půjčce přehled? Na cenovém srovnávači Netfinance.cz si srovnejte půjčky online a zjistěte, kde vám dají nejvýhodnější úrok!

Pokoutná úvěrová firma má většinou stránky s velmi nedostačujícími informacemi. Kromě toho, že se jedná o výhodnou, úžasnou,….no prostě tu NEJ půjčku, se na stránkách nedozvíte zhola nic. Na takových stránkách většinou bývá jen telefonický kontakt nebo e-mailová adresa. Když je klient kontaktuje, některé firmy „ochotně“ přinesou peníze až ke klientovi, aniž by mu předem poslali smlouvu k nahlédnutí. Klient pak poprvé smlouvu uvidí až při osobním předání peněz, kdy nemá dostatek času, aby si přečetl veškerá ustanovení.

Poplatek předem

Je zřejmé, že zadarmo ani kuře nehrabe. Seriózní firma však poplatky za poskytnutou půjčku automaticky zahrne do splátek, tudíž nemusíte nic platit předem. Pokoutné firmy mnohdy vyžadují zaplatit určitou peněžní částku předem, aby byla půjčka vůbec poskytnuta. Většinou se však jedná o podvod a žadatel jen přijde o peníze, aniž by se s půjčkou někdy setkal.

Kličky ve smlouvě

Jak už jsme zmínili, některé méně seriózní firmy neposkytují klientovi dostatek času, aby si dostatečně prostudoval smlouvu. Jednoduše mu dokument spolu s penězi přivezou přímo do místa bydliště. Klient mnohdy pod časovým nátlakem podepíše něco, čemu nerozumí.

Jaká ustanovení ve smlouvě můžou být nebezpečná? Vždy se zaměřte na nejrůznější sankce. Jaké jsou podmínky, pokud se s platbou zpozdíte, nebo úvěr splatíte předčasně? Některé firmy vydělávají na tom, když dlužník splátku pošle se zpožděním. Sankce za několikadenní zpoždění můžou být totiž vyšší, než samotná splátka.

V případě, že ve smlouvě objevíte nějaké podezřelé kličky, raději ji nepodepisujte a porozhlédněte se po jiné úvěrové firmě.

Přečtěte si také: Půjčky v rodině – výhodné řešení nebo zbytečný risk?

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *