Jak správně vybrat firemní informační systém? A kdy stačí účetní software?

Obsah

Bez vhodně zvoleného informačního systému je podnikání krajně neefektivní. Pokud jste se implementaci vyhýbali, ale nyní tušíte, že se bez něj v budoucnu neobejdete, seznamte se s hlavními aspekty výběru. Buďte obezřetní, protože právě na neznalosti základních kritérií spousta zájemců pohoří.

Opravdu informační systém využijete?

Bez ohledu na velikost nebo specializaci vašeho byznysu vám může kvalitní informační systém výrazně usnadnit každodenní chod firmy, zajistit skutečně efektivní řízení a posílit konkurenceschopnost.

Při hledání ideálního kandidáta budete volit mezi účetním softwarem, ekonomickým systémem a podnikovým informačním systémem. Jde vám z toho hlava kolem, a to jste teprve na začátku? Nebojte se toho a zaměřte na specifické potřeby a požadavky svého podnikání.

Uvědomte si své potřeby

Než se ponoříte do bohaté nabídky informačních systémů, ujasněte si, co a v jakém rozsahu potřebujete zpracovávat a řídit. Prvním krokem je důkladná analýza, v rámci které identifikujete klíčové oblasti podnikání (účetnictví, správa majetku, skladování, obchodní operace, výroba nebo správa vztahů s klienty apod.). Získáte díky tomu pevný základ pro rozhodnutí ohledně ideálního typu informačního systému, jež odpovídá vašim potřebám.

Živnostník a menší firma

Pro živnostníky a malé firmy, kde se klade důraz na efektivitu a snadnou ovladatelnost, jsou vhodné účetní softwary. Dobrou volbou je český ekonomický účetní systém RIS/RIS.NET. Láká na jednoduché ovládání a licenci základních modulů. Implementace je rychlá a pohodlná (obvykle trvá 1-2 dny) což umožňuje uživatelům rychlý návrat ke své primární činnosti.

Středně velká společnost

Pro středně velké společnosti, které se dynamicky rozvíjejí a vyžadují sofistikovanější řešení, je správnou cestou pořízení informačního systému, jež se dokáže přizpůsobit různorodým potřebám a aktivitám.

Zmíněný informační systém RIS/RIS.NET nepatří k oblíbeným podnikovým ekonomickým systémům náhodou – nabízí rozsáhlou funkcionalitu pokrývající všechny podnikové agendy. Eliminuje potřebu přepínání mezi různými softwary, což vede k větší efektivitě a časové úspoře. Jedná se o komplexní a trvale udržitelnou platformu s jednotkami až desítkami licencí. Implementace trvá 2-3 měsíce.

Velká společnost

Velké společnosti obvykle nemají na výběr. Musí investovat do robustního systému třídy ERP. Za zmínku stojí osvědčená kombinace RIS/RIS.NET a manažerského informačního systému TOP-RIS. Tyto systémy poskytují vysoce funkční řešení uzpůsobené pro zpracování velkých objemů dat.

Prioritní jsou bezpečnost a integrace s dalšími interními systémy, protože velké společnosti často pracují s desítkami až stovkami uživatelů. Implementace sice mnohdy trvá i několik měsíců, ale jde o jedinou možnost, jak poskytnout zavedené firmě nástroj k dalšímu růstu.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *