Jak vybrat vhodný brusný pás?

V domácích i řemeslných dílnách se velice často používají brusky, a to k mnoha různým úkonům. V podstatě nezáleží na tom, jestli potřebujete vytvořit extrémně hladký povrch nátěru, nebo odstranit vrstvu staré barvy, protože se v každém případě neobejdete bez správného brusného pásu. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno byste měli zohlednit.

Pro brusný pás se používá minerál zvaný smirek, který se vyznačuje zrnitostí a tvrdostí, a tím pádem je pro broušení jako stvořený. Používá se na různé druhy povrchů, tedy jak na dřevěné, tak i kovové. Smirek se využívá při ručním i strojním broušení.

Zrnitost je alfou a omegou

I když se strojírenství neustále rozvíjí, brusné pásy se používají dlouhá léta, pouze vznikají nové varianty. Není totiž materiál, který by dokázal smirek plnohodnotně nahradit. Při výběru se zaměřte na zrnitost, respektive hrubost, přičemž obecně platí, že čím je nižší číslo, tím je hrubší papír. Hrubší varianta je vhodná na zdrsnění hladkého povrchu, extrémně jemná zase na uhlazení povrchu. Zrnitost se označuje písmenem P a číslem, kdy číslo 20 je nejhrubší možnost a číslo 400 zase nejjemnější.

Druh abraziva

Existují brusné pásy na kov i další materiály. Při výběru se zaměřte na druh abraziva, neboť existuje hned pět různých typů, ovšem ne všechny jsou ideální na dřevo. Skelný papír charakteristický žlutou barvou a nízkou hmotností se třeba na dřevěné povrchy nepoužívá vůbec, protože se snadno rozpadne. Papír s drceným granátem je zase hnědočervený a má ho každý řemeslník pracující se dřevem. Dalšími druhy jsou oxid hlinitý, brusný papír s karbidem křemíku a keramický papír.

Pokud si chcete koupit brusné rouno a další pásy pro pásové brusky, podívejte se do pestrého produktového portfolia internetového obchodu Pískač a syn a.s., kde najdete všechny možnosti.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *