Jaký je rozdíl mezi bankovní, nebankovní a americkou hypotékou?

Hypotéky se mohou lišit. Vyznáte se v názvech?

Jak vypadá americká hypotéka? Jakou charakteristiku má ta bankovní a jakou tu nebankovní? Podívejte se na jejich srovnání.

Co je to hypotéka všichni víme. Hypotéku si berou lidé, kteří zatouží po vlastním bydlení, ale nemají dostatek vlastních peněžních prostředků. Hypotéku si berou v bance a musí dokládat obrovské množství dokladů. Tak tímhle jsme shrnuli základní znalosti, které lidé o hypotékách mají. Nejsou chybné, jen je potřeba je ještě trochu doplnit.

Co je hypotéka?

Hypotéka je druh dlouhodobého úvěru. Tomuto úvěru slouží jako zástava určitá nemovitost. Účelem klasické hypotéky je investice do nemovitosti nebo zkrátka investice na pořízení bydlení. Tato hypotéka má klasickou délku splácení 10, 20 nebo 30 let (podmínky se mohou u jednotlivých bank lišit). Existuje hypotéka bankovní a nebankovní. Podmínky pro získání bankovní hypotéky se v poslední době značně ztížily, což otevřelo trh s nebankovními hypotékami.

Co je nebankovní hypotéka?

Po nebankovní hypotéce sáhnete tehdy, když vám hypotéku neschválí banka. Hypotéka nebankovní je totiž mnohem více riziková – je však snadnější ji získat. Takovéto hypotéky poskytují spořitelní a úvěrová družstva, která netrvají na tak zdlouhavém postupu schvalování hypotéky, jakým byste si museli projít u banky. Základem pro získání nebankovní hypotéky je doložit například jen výpis z účtu, z kterého si družstvo individuálně vypočítá, jestli budete či nebudete mít na splácení.

Nebankovní hypotéky jsou dražší

Vše, co zaznělo výše je poměrně lákavé. Proč si tedy lidé neberou jenom nebankovní hypotéky? Důvodů je hned několik:

  • Poplatek za poskytnutí hypotéky může být až ve výši tří procent zobjemu hypoté Není těžké si vypočítat, že například při půjčce 1 000 000 Kč zaplatíte na poplatcích 30 000 Kč.
  • Družstva poskytují hypotéku na zhruba jen 57,5 % z hodnoty nemovitosti. Pokud tedy potřebujete jeden milion korun, pak musíte mít zástavu v minimální výši 1 750 000 Kč.
  • Úroky jsou taktéž mnohem vyšší. Není výjimkou, když tvoří přes 10 % p.a.

Americká hypotéka

Americká hypotéka je podobná klasické hypotéce – je to dlouhodobý úvěr, kde zástavou je určitá nemovitost. V rámci této hypotéky si můžete také půjčit obnos od cca 200 000 do několika milionů korun (každá banka poskytuje hypotéky dle svých vlastních obchodních podmínek) s dobou splatnosti od pěti do třiceti let. Avšak americká hypotéka nemusí mít stanovený svůj účel. Peníze z ní můžete použít na cokoli – například jako počáteční vklad do podnikání.

Výhody a nevýhody americké hypotéky

Americká hypotéka má hned několik výhod. Kromě toho, že bance nemusíte dokládat, na co peníze použijete, je to také nižší úrok než u spotřebitelského úvěru. Můžete si půjčit větší částku (do výše 70 % hodnoty zastavené nemovitosti) a splácet ji déle, čímž bude měsíční splátka nižší než u spotřebitelského úvěru. Nevýhodou americké hypotéky je pak to, že její úroková sazba je vyšší než u klasické hypotéky. Navíc když zastavíte nemovitost, vždy je riziko, že o ni přijdete.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *